Jump to content

Windows pc ağındaki yazıcıya mac os G4 ten bağlanabilme...

Rate this topic

mcabir

Recommended Posts

işyerimizde SAMSUNG SCX-4623FN yazıcımız var. 3 tane windows xp, 1 tane windows 7 ve birde mac g4 ümüz var. yazıcıyı ağ üzerinden bağladık (direk ethernet ile) yalnız çıktı gönderdiğimizde 2 saat sonra alabildik o kadar uzun süreler beklleti bizi. o şekilde çözemedik. daha sonra win7 yüklü pc ye usb ile kurduk yazıcımızı. daha sonra paşlaşıma açtık. windows xp yüklü bilgisayarlarda sıkıntımız yok paylaşımı yaptıktan sonra xp lerde yazıcı ekle diyerek ağ üzerinden paylaştığımız yazıcıyı bulup kullanabiliyoruz. ancak mac os g4 makinamızdan win 7 üzerindeki yazıcıya ulaşamıyoruz. yazıcı ekle diyoruz windowsu da seçiyoruz hatta win7 li(yazıcının paylaşıldığı) bilgisayarı da görüyoruz ancak onu seçtiğimizde yazıcıyı göremiyoruz. (tplink 16port hub kullanıyoruz)

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...!

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

Ethernet portu varmış yazıcının.

Yazıcının onay tuşuna iki kere veya bir kere basarak test sayfası alın. Yazıcının hangi IP aldığını görün ve MacOS'dan Yazıcılar ve Fax a gelin.

MacOS X 10.4 Network Printing

Ve yukarıda verdiğim linkten de görsel olarak daha iyi anlayabilirsin. Şuan Mac yanımda yok evdeyim. İşyerinde olsam resimli olarak anlatırdım :) K.Bakma :)

Kolay gelsin . :)

öncelikle teşekkür ederim cevabına eline sağlık .

mac e yaızıcı ağ üzerinden bağlanıyor otomatik olarak. yazıcı ekle diyerek ağdan seçebiliyioruz. 192.168.2.202 alıyo arayüze de giriliyor. ancak mac ten yazdırmak istediğimde bi sayfayı çok geç çıkarıyor. yani ethernetten çıktı almak istediğimde geç çıktı veriyo bu yüzden usb ile pc üzerinden paylaşıma açtık hızlı olsun diye. ethernet portundan bağlıyken 45dk 2 saate kadar gidiyo çıktı süresi. çözemedim

öncelikle teşekkür ederim cevabına eline sağlık .

mac e yaızıcı ağ üzerinden bağlanıyor otomatik olarak. yazıcı ekle diyerek ağdan seçebiliyioruz. 192.168.2.202 alıyo arayüze de giriliyor. ancak mac ten yazdırmak istediğimde bi sayfayı çok geç çıkarıyor. yani ethernetten çıktı almak istediğimde geç çıktı veriyo bu yüzden usb ile pc üzerinden paylaşıma açtık hızlı olsun diye. ethernet portundan bağlıyken 45dk 2 saate kadar gidiyo çıktı süresi. çözemedim

Artık orası sizin kullandığınız dosyalara(boyutuna) ve içerideki ağ yapısına bağlı. G4'de USB'den bağlayıp yazıcıyı USB Portundan sadece G4 kullansa ve diğerleri ethernet portundan kullansa :) Eğer G4'ün yanında boş yer varsa dediğim fikir mantıklı gibi bence :)

Söylemeden kendimi alı koyamıyorum kusurumu mağzur görün, Çok seviyorum şu 10.4'ü güzel bir sistem bulsam kullanacağım...

Windows protokolü,'nü kontrol edin o yüzden geç yazdırıyor sayfayı, Mac OS, WINS ayarlarınız doğru yapılandırıldımı?

Söylemeden kendimi alı koyamıyorum kusurumu mağzur görün, Çok seviyorum şu 10.4'ü güzel bir sistem bulsam kullanacağım...

Windows protokolü,'nü kontrol edin o yüzden geç yazdırıyor sayfayı, Mac OS, WINS ayarlarınız doğru yapılandırıldımı?

şu protokol işini biraz açıklayabilirmisin. profesyonel değilim çok anlamam. anlatabilirsen sevinirim.

bugün sorunu çözdük. yazıcı samsung teknik servisine gönderildi. geç yzdırma probleminin kablodan kaynaklandığını söylemişler. ethernet kablosunda ek vardı sistemi taşıdığımız için. kabloyu eksiz olarak değiştirdik ve bütün pcler MacG4 :D dahil şakır şakır çıktı alıyorlar. kabloyu test etmiştik sağlam aslında ama sorun ondaymış...