Jump to content

iphone programı yapmak??

Rate this topic

swtby

Recommended Posts

mrb arkadaşlar bi dersten hocamız iphone programı yapmayı önerdi sizce yapmak kolay mı?:confused:

Çok abartılı birşey olmayacak:rolleyes: örneğin coğrafya diye bi ders olacak, bölgeler yer alacak içinde tıklanılan bölgeyle ilgili bilgileri yazacak yada bikaç resim gösterilecek sizce yapabilirmiyim ne kadar zaman alır?:confused: vize final projesi olarak geçecek.... :o

bilgilerinizi paylaştığınız için şimdiden tşkler....

:)

Kolay olup olmadigi ve nekadar surecegi sizin tecrubenize ve uygulamanin icerigine bagli:)

Oncelikle hafif Objective C ve Xcode yazilimi hakkinda bilginiz olmasi gerekir. Ingilizce bilmeniz avantaj olacak.

iPhone SDK kitapcigini indirebilirsiniz. Turkce baskisinin olup olmadigini bilmiyorum.

Yazdiginiz uygulamayi cihaza yukleyebilmek icin imzalanmis olmasi gerekir, dolayisiyla Apple'da developer hesabiniz ve MAC sahibi olmalisiniz. Apple'da developer olarak giris yaptiktan sonra iPhone SDK icin Xcode indirmelisiniz (Lion icin Xcode 4, Leopard icin Xcode3). Developer sayfanizda ayrica aciklamali notlar ve vidyolar bulabilirsiniz...

Windows kullaniyorsaniz ben sahsen MobiOne uygulamasini tavsiye ediyorum. Trial olarak geliyor, deneyebilirsiniz ve isinize gorecekse satin alabilirsiniz... Her turlu, Windows uzerinde yazdiginiz uygulamalari MAC'a tasiyip imzalamaniz gerekecek. Boylece .app paketi kurabileceksiniz...

Bahsettiginiz sekilde cografik veya referans seklinde uygulama cok zor olmasa gerek, ana sayfaya linkler koyabilirsiniz - Ege - Anadolu -Karadeniz vs.vs. ve bunlara Submenu atayarak basli sehirleri tanitabilirsiniz...Resim, vidyo ve animasyonlar icin Google'dan aratabilirsiniz veya Photoshop kullanabilirsiniz. Tum bunlar uygulama icine eklenir ve offline olarakta uygulamayi kullanabilirsiniz.

Apple'dan ucretsiz uye olup gerekli uygulamalari ve yardim icin notlara ve vidyolara bakabilirsiniz... - Bu imzalamak ve iCihaza aktarmak icin degil, sadece gerekli uygulamalara ve yardim sayfalarina ulasabilmeniz icin... Apple ID'nizi girip ucretsiz uye olun ve uyelik formunda kolej/universite ye bagli oldugunuzu, yazilimda yeni oldugunuzu ve iOS yazilimi istediginizi verilen siklarda doldurun.

https://developer.apple.com/programs/register/

Windows icin MobiOne

http://www.genuitec.com/mobile/download.html

Denemeye deger, sizin istediginiz sekilde bi uygulama zor gorunmuyor:)

Ayrica Xcode ve MobiOne'da test simulation mevcut boylece iCihaz'a aktarmadan PC'nizden yazdiginiz uygulamayi iCihaz ustundeymis gibi test yapabilirsiniz.

1-2 saat ugrasin, eger becerebilirseniz uygulamayi yazmaya baslayin ve daha sonra paketleme ve imzalama konusunda daha fazla aciklama yazarim...:)

Ayrica diger arkadaslarin yorumlarini bekliyebilirsiniz...

Bol sans...

• 3 weeks later...