Jump to content
Apple iOS 12.4 Sürümünü İmzalamayı Durdurdu !
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
MrTShN

SHSH Kaydı ile Versiyon Düşürme İşlemi Anlatımı

Rate this topic

Recommended Posts

öncelikle arkadaşlar SHSH nin ne olduğunu anlatmak istiyorum.

SHSH kaydı iPhone'lar için çok gerekli olan birşey. bir nevi her telefon için farklı olan bir anahtar olarak düşünebiliriz telefonu her restore etmek istediğimizde iTunes apple serverlerine bağlanıp restore edilmek istenen telefon için SHSH kaydı olup olmadığını kontrol ediyor mesela şu anda Apple serverlerinde son versiyon harici hiç bir sürümün SHSH kaydı yok bu nedenle son sürüm harici sürüme restore edilmesine izin vermiyor iTunes. ancak saurik bunun için bir çözüm yolu olarak kendi serverlerini kurmuş ve cydia kurulu olan ve isteyen her telefonun SHSH kaydını kendi serverlerinde yedekliyor. umbrella ise bu SHSH kayıtlarını istersek apple serverlarından (şu anda sadece en yeni sürüm için) istersek saurik serverlarından (hangi sürüm için kayıt saurik serverlarına kopyalanabilmişse) bilgisayarımıza kaydetmeye ve bu kayıtları iTunes i kandırma yoluyla Apple serverlerinden gelmiş gibi göstermeye yarıyor. şu anda hiç bir 3Gs sahibi SHSH kaydı olmadan en yeni versiyon harici bir FW kuramaz. iPhone4 içinde bu sistem kullanılıyor. umarım açıklayıcı olmuştur.

Arkadaşlar iki farklı yöntem var 1. yöntem diğerine göre daha kolay bilginize.

HER İKİ YÖNTEMİDE KULLANABİLMEK İÇİN YÜKLEMEK İSTEDİĞİNİZ SÜRÜMÜN SHSH KAYDINA İHTİYACINIZ VARDIR

1. Yöntem:

Başlat/Çalıştır kısmına C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts yazıyoruz açılan pencereden not defterini seçiyoruz ve HOSTS dosyamızı not defteri ile açıyoruz. açılan pencerenin en alt satırına

74.208.10.249 gs.apple.com

Yukarıdaki yazıyı ekliyoruz PC mizi restart yapıyoruz ardından hangi FW sürümü için SHSH kaydımız varsa iTunes üzerinden normal olarak restore edebiliriz.

2. Yöntem:

Öncelikle LİNK'teki dosyayı indiriyoruz.

Programımızın kullanımı çok basit programı açtığımızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Açılan pencereden Advantec Options'a basıyoruz

33669053.jpg

öncelikle aşağıdan hangi versiyona düşüreceksek ve o versiyon için SHSH kaydımız varsa o versiyonu seçiyoruz sonra kırmızı ile işaretlediğim Save my SHSH butonuna tıklıyoruz. SHSH Kaydımız sorunsuzca indiyse Log kısmında

>> SHSH Response Captured for [iPhone3GS 3.1.3 (7E18)]

>> Caching shsh files...

>> Found [1] shsh files to cache...

>> Cached [1] shsh files

şeklinde bir yazı çıkıyor. Sonrasında Gene Kırmızıyla işaretlediğim Start TSS Server butonuna basıyoruz. Log kısmında

>> TSS Server Started!

Yazısını gördükten sonra iPhone'umuzu DFU moduna alıp Kabloyu takıyoruz ve iTunes'i açıp Shift + Restore'ye tıklayarak FW mizi gösterip Restore işlemine başlıyoruz.

Restore işlemi bittikten sonra 1015 hatası verecektir ve recovery modda kalacaktır bunun içinde

http://www.iphoneyardim.net/iphone_genel/3394-ireb_ile_recovery_moddan_cikmak_cok_kolay.html

linkteki işlemi uygulayıp recovery moddan çıkabiliriz

Hosts dosyasında değişiklik yapmaya gerek yoktur.

Start TSS Server btonu aktif değilse Pc nizdeki Antivirüs Yazılımarını ve Güvenlik Duvarını kapatıp Programı Tekrar Açmanız Gerekmektedir.

Hangi versiyon için SHSH kaydınız varsa o versiyona düşürebilirsiniz.

Saygı ve Sevgilerimle...

Programın yeni versiyonu 4.1.4 çıkmış ve dosya merkezi linki güncellenmiştir arkadaşlar...

Alıntı Değildir.

Edited by MrTShN

Dostum Denemesem Bu Paylaşımı Yapmam. Merak Etme...

Saygı ve Sevgilerimle...

3.1.2 yede düşürüyormu? mümkün değil ama 3.1.x demişssin 3.1.3 demelisin..

3.1.2 için SHSH kaydın varsa elbette düşürebilirsin dostum 3.1.x demem doğru

paylaşımın ve emeğin için teşekkürler dostum.

rica ederim dostum işe yaradıysa ne mutlu bana

basebandı da düşürüyormu acaba :?

basebandı da düşürüyormu acaba :?

yok abi düşürmüyor basebant hep aynı kalıyor

hocam bu recboot çalışmıyor tel recovery mode da kaldı ne yapmalıyım??

Dostum 2 yere yazmana gerek yok iReb kullan sorununu çözer

3gs ssh kaydım yok yurt içi telefonum dönebilir miyim 3.1.3 e

3gs ssh kaydım yok yurt içi telefonum dönebilir miyim 3.1.3 e

SHSH kaydın yoksa dönemezsin dostum

off ya hep ihmal yüzünden oluyor. 3.1.3 kullanan bir arkadaştan rica etsem. Turkcell yedek programından rehberimin yedeğini alıp bana atabilir mi ? 4.0 a geçtim dönüşü de yok çok zor durumdayım biri benim için bu iyiliği yapsın.

off ya hep ihmal yüzünden oluyor. 3.1.3 kullanan bir arkadaştan rica etsem. Turkcell yedek programından rehberimin yedeğini alıp bana atabilir mi ? 4.0 a geçtim dönüşü de yok çok zor durumdayım biri benim için bu iyiliği yapsın.

Benim hattım avea olduğu için yardımcı olamayacağım dostum ancak şu link işine yarayabilir http://www.iphoneyardim.net/iphone_yardim_soru-cevap/4987-turkcell_yedek_madurlarina_gecici_cozum.html

Elimde shsh kaydım var programdada localhostu seçtim ama hala tarama yapıyor shsh kaydını nasıl tanıtıyoruz yoksa otomatikmi buluyor

Elimde shsh kaydım var programdada localhostu seçtim ama hala tarama yapıyor shsh kaydını nasıl tanıtıyoruz yoksa otomatikmi buluyor

dostum cydia yı seç kendi indirsin sonra start a bas sonrasında restore yap

bnm shsh kaydım yok nasıl yapacam bu durumda

Yapamazsın dostum

hocam benim shsh kaydım yoktu 4 ten 3.1.3 e döndüm çokk mutluyum MRTSHN arkadaşıma sonsuz teşekkürler....

bide bişey sorcam hocam şimdi jb yapıp tekrar 4 kursam jb li olma durumu nedir yani şimdi 3gsimi jb li 4 yapabilir miyim?

hocam benim shsh kaydım yoktu 4 ten 3.1.3 e döndüm çokk mutluyum MRTSHN arkadaşıma sonsuz teşekkürler....

bide bişey sorcam hocam şimdi jb yapıp tekrar 4 kursam jb li olma durumu nedir yani şimdi 3gsimi jb li 4 yapabilir miyim?

shsh olmadan dusuremezsin demekki shsh kaydın varmış

cydiayi çok kurcalamissan almış olabilirsin.cydiayi açtığında üstte yeşil sekilde 3.1.3 yazıyormu ? cydiadaki kalp resmini zamanında tıkladıysan shsh yedeği almıştır

haklısın dostum yaa jbsiz meğer bi halt olmuyomuş kafayı yedim yaa 3.1.3 e dönene kadar bide 4te seste azalmıştı moralim bozuldu 4e jb çıksa bile yüklememek lazım gibi yaa çokta başarılı değil..

Merhaba;

Benim Shsh kaydım bilgisayarda kayıtlıydı cydia da bulamadım ama shsh dosyasını sizin verdiğiniz programda localhostu seçtikten sonra sürükle bırak yaparak gösterdim ve oldu. Anlatım ve paylaşımınız için teşekkürler şuan tekrar 3.1.3 jailbreakli telefonum..:)