Jump to content

Teleservice iPhone 4 32 gb 20 iş günü süresi hk.

Rate this topic

Recommended Posts

arkadaşlar 17 şubatta metrodan almış olduğum iphone 4 teleservice değişim cihazı bekliyor diye çıkmaya başladı cihaz sorgusunda. fakat 20 iş günü doldu ve cihaz hala yok. ayrıca cihazda vermediler. metro da tüketici hakem heyetine gidin diyor. bende paramın iadesini istiyorum ne yapmam gerekli bana yardımcı olabilecek hukukcu yada daha önceden bu durumla karşılanlardan yardım bekliyorum. teşekkür ederim.

Guest Silinmiş Üye

Para iadesini size metro yapar para iadesinin teleservice ile ilgisi yoktur.

Siz cihazınızı ilk servise teslim ettiğiniz zaman para iadesi telep etmeniz gerekirdi gördüğüm kadarı ile para iadesi talep etmemiş değişimi kabul etmişsiniz cihazınızın teslim süresi gecikincede para iadesi talep etmek istiyorsunuz şuanki durumunuza göre para iadesini ancak şu şekilde alabilirsiniz cihazı trslim ettiğiniz tarihten itibaren 30 iş günü süresi doldu ise para iadesi alabilirsiniz 30 iş günü süreniz dolmadı ise para iadesi alamazsınız sürenizi hesaplayın cihazı teslim ettiğiniz tarihten bu yana 30 iş günü geçti ise hemen para iadesi talep edin ödemek zorundalar sorun çıkarırlarsa hakem heyetine başvurun ama untmayın para iadesi almanız için 30 iş günü süresinin dolması gerekir.

Not : 30 iş günü 6 hafta ortalama 40 ila 45 gün yapar bu aylara göre değişiklik gösterebilir.

Tapatalk

Para iadesini size metro yapar para iadesinin teleservice ile ilgisi yoktur.

Siz cihazınızı ilk servise teslim ettiğiniz zaman para iadesi telep etmeniz gerekirdi gördüğüm kadarı ile para iadesi talep etmemiş değişimi kabul etmişsiniz cihazınızın teslim süresi gecikincede para iadesi talep etmek istiyorsunuz şuanki durumunuza göre para iadesini ancak şu şekilde alabilirsiniz cihazı trslim ettiğiniz tarihten itibaren 30 iş günü süresi doldu ise para iadesi alabilirsiniz 30 iş günü süreniz dolmadı ise para iadesi alamazsınız sürenizi hesaplayın cihazı teslim ettiğiniz tarihten bu yana 30 iş günü geçti ise hemen para iadesi talep edin ödemek zorundalar sorun çıkarırlarsa hakem heyetine başvurun ama untmayın para iadesi almanız için 30 iş günü süresinin dolması gerekir.

Not : 30 iş günü 6 hafta ortalama 40 ila 45 gün yapar bu aylara göre değişiklik gösterebilir.

Tapatalk

Bu sure 8 ay once 20 is gunune dusmus metrodaki adamda 20 gun oldugunu biliyor. Para iadesi istedim fakat bana tuketici hakem heyetine git dediler.

Guest Silinmiş Üye
Bu sure 8 ay once 20 is gunune dusmus metrodaki adamda 20 gun oldugunu biliyor. Para iadesi istedim fakat bana tuketici hakem heyetine git dediler.

Satıcı size hakem hayetine başvur diyorsa para iadesi yapmaya niyetleri yok demektir bence bu kadar süre beklemişsiniz biraz daha bekleyin yakın zamanda teleservice yeni cihazınızı teslim eder,yok ben cihazı istemiyorum illaki paramı istiyorum derseniz ikametğahınızın bulunduğu bölgedeki hakem heyetine başvurmanızı öneririm (Hakem heyetleri ilçe kaymakamlıklarında bulunur) hakem heyetinden çıkan kara müsbet bir karar olacaktır fakat oradada karar çıkması için minimum 3 hafta beklersinizki bu süre gittiğiniz hakem heyetinin iş yüküne göre aylarıda bulabilir tüm bunları gözönünde bulundurarak seçiminizi yapın.

Satıcı size hakem hayetine başvur diyorsa para iadesi yapmaya niyetleri yok demektir bence bu kadar süre beklemişsiniz biraz daha bekleyin yakın zamanda teleservice yeni cihazınızı teslim eder,yok ben cihazı istemiyorum illaki paramı istiyorum derseniz ikametğahınızın bulunduğu bölgedeki hakem heyetine başvurmanızı öneririm (Hakem heyetleri ilçe kaymakamlıklarında bulunur) hakem heyetinden çıkan kara müsbet bir karar olacaktır fakat oradada karar çıkması için minimum 3 hafta beklersinizki bu süre gittiğiniz hakem heyetinin iş yüküne göre aylarıda bulabilir tüm bunları gözönünde bulundurarak seçiminizi yapın.

Anliyorum tesekkur ederim. Ama bu sacma yani metro para iadesi yapamam hakem heyeti karari al gel diyor. O zaman kanunlar neden var. Kanunun uygulanmasi icin hep heyetlerden cikacak karari mi bekleyecegiz. Bilmiyorum ama bazen koyun gibi hissediyorum kendimi.

merhaba,

24.05.2011 de revizyona giren ilgili yönetmeliğe göre servise teslim ettiğiniz gün servis için yasal süre başlamış olur. ve 20.işgünü bitiminde ilgili ürünü size onarılmış olarak vermekle yükümlü. bunu gerçekleştiremiyorsa misli ile değişim yada ücret iadesi yapmakla yükümlü. Kanun biraz açık. yani onarım yapılamazsa sıfır ürün yada ücret iadesi konusu biraz açık. 20.işgünü dolumunda servis size onarılmış ürününüzü, yada misli bir ürün ( en az aynı seviye yada daha üst segment ürün), swap ürün, yada ücret iadesi yapmalı. yapmaz ise tüketici hakem heyetine başvuru yapmanız gerekiyor.ancak hukuki süre yaklaşık 6 ay kadar sürebiliyor :(

bu arada swap ürün nedir derseniz eğer ; swap ürün kapalı kutu olmayan sıfır bir ürün olabileceği gibi, mainboard değişimi yapılmış bir cihaz da olabiliyor. bu arada yönetmelik gereği firma size 10. işgününde ürününüzü teslim edemezse geçici ürün vermekle yükümlü hakkınızı mutlaka arayın. umarım bilgiler açıklayıcı olmuştur. blg.

Guest Silinmiş Üye
Anliyorum tesekkur ederim. Ama bu sacma yani metro para iadesi yapamam hakem heyeti karari al gel diyor. O zaman kanunlar neden var. Kanunun uygulanmasi icin hep heyetlerden cikacak karari mi bekleyecegiz. Bilmiyorum ama bazen koyun gibi hissediyorum kendimi.

Maslesefki yazdığınız gibi ama burada kabahat kanunlarımızda değil bence kanunlarımız yeterli burada sorun satıcılarımızda,onların aç gözlülüğünde,saygısızlığında ve en büyüğüde bizde halk olarak bizlerin kayıtsızlığı,düşüncesizliğimizde ve cahilliğimizde gidin bir avrupa ülkesine bir ürün alın o üründen memnun olmayın ve geri götürüp iade isteyin oradaki satıcı sizi kırmadan talebinizi uygular haa istese onlarda gidin kanuni yolları kullanın deyip başından atabilir ama onların satıcıları halklarına duydukları saygı ve sağduyulu olmalarından bunu yapmıyorlar hep müşterilerinin gönlünü hoş tutmaya çalışyorlar bizdede durum tam tersi sebebide inanın bizleriz bizler bilinçli olsak toplum olarak yaşamanın gereklerini yerine getirsek bunlar başımıza gelmez maalesef öyle bir toplum oldukki kimsenin kimseye saygısı kalmadı bizde satıcı aynen şu mantıkla düşünüyor bu nasılsa uğraşmaz peşini bırakır düşüncesinde ve maalesefki halkımızda hakkını aramayı bilmiyor bilende amannn şimdi işimi gücümü bırakıp bunlarlamı uğraşacağım diyor.

Ben işim gereği ticaret kanunları ile çok içli dışlıyım buna tüketici hakları kanunları ve ab mevzuatıda dahil inanın bizim kanunlarımız ab kanunlarından bile daha yeterli durumda burada eksiklik olarak şu olabilir uygulamadaki gecikmeler bunun sebebide yetersiz personel ve bu personelin kullanmış olduğu donanımlar şöyle örnek vereyim nüfusu 50.000 kişi olan bir ilçe düşünün buraya bu işlerle ilgili atanan kişi sayisi 3,5 kişidir doğal olarak buda işlerin aksamasına,uzamasına ve halkın sorunlarının geç çözülmesine neden oluyor bunu bilen satıcılarımızda tüketici beklemez nadılsa vazgeçer mantığı kullandığı için her işimiz kurullarda bitiyor ve aylar sürüyor.

Herkese tavsiyem 4077 sayılı tüketici haklarını koruma kanunu okuması haklarını bilmesi ve ne olursa olsun hakkını savunması işte ozaman işler yoluna girer.

Tapatalk

Aynı durum HTC'de başıma gelmişti. Hakem Heyetine gittim ancak Hakem Heyetinden karar çıkma süresi çok uzun en az 3 ay. Teleservice'den cihazın kanuni süresi içinde onarılmadığına ve geri verilmediğine dair yazı alıp, Metro'dan parayı almaya çalışın vermezse mecburen Hakem Heyetine gideceksiniz.