Jump to content

Macbooklarimiz icin SSD Rehberi...

Rate this topic

templier19

Recommended Posts

Macbooklarimiza hiz katmanin suphesiz en iyi yolu ssd hardisklere gecmek. inanilmaz sekilde acilis ve kapanis hizlarinin yaninda uygulama acilip kapama gibi islemlerde buyuk hiz kazaniyor macbooklarimiz. Sata2 arabirimine sahip yani 3gbit ve Sata3 arabirimine sahip 6gbit macbooklar suan aramizda...

ben yeni ssd takmis ve macos da optimizasyonu yeni tamamlamis biri olarak bu konuda forumda bir kaynak olmasini istedim, bu yuzden bu ssd rehberini hazirladim.

1. SSD Secimi; oncelikle macbookumuzun sata3 yada sata2 desteklerimizden hangisini destekledigini bulmamiz gerekiyor. system infodan serial ata sekmesinin icinden baglanti hizina baktiginizda

6 gigabit ise sata3

3 gigabit ise sata2 dir

bu bilgiye gore ssd hardiskinizi seciyorsunuz.

[ATTACH]8987[/ATTACH]

2. SSD Montaji; bu konuda marka ve modelinize uygun macbookunuzu youtube dan aratarak uygun video ile montaji gerceklestirebilirsiniz.

3. MacOS Kurulumu; bu noktada onerilen temiz kurulum yapmaniz yani ben tamamen butun kurulmlari yeniden yaptim ve time machine vs hicbirsey kullanmadim.

4.SSD firmware update ve lion update : kesinlikle kullanmaya baslamadan once fw updatelerinizi yapin bunun icin her firmanin degisik metodalri var. ornegin ocz firmasi linux tabanli bir yazilim gelistirerek fw yuklemenizi kolaylastirmis. cd den boot ederek kolayca fw yukseltebiliyorsunuz. ayrica macboklarin efi updateleri farsa kesinlikle yapin cunku bunlar ssdlerin stabilizasyonunu artiriyor.

5.Trim enabler; sandforce yongali bir ssd kullaniyorsaniz (ocz ve corsair gibi) trim kullanmaniza gerek yoktur. genel olarak forumlarda beachball diye tabir ettigimiz takilmalara yol aciyor. ama deneyip uyum saglayip saglamadigini gormek lazim ben suan disable olarak kullaniyorum.

trim enabler basit bir program ve aktive ettikten sonra restrat yapmaniz gerekmektedir.

Trim Enabler

6.Uyku Modunda hibernate iptali; macbookumuz hibernate moda gecitginde ssd de cok buyuk bir alan kapliyor bu yuzden ben bu ozelligi kapattim ve daha hizli sleep moddan cikmasi saglaniyor...

önce hibernate modumuzun acik olup olmadigini kontrol ediyoruz bunun icin terminale asagidaki kodu yaziyoruz ve sordugu zaman user paswordumuzu giriyoruz...

sudo pmset -g | grep hibernatemode

eger sonuc 3 ise hibernate aciktir ve kapatmak icin ise koyulalim =)

sudo pmset -a hibernatemode 0

artik hibernateimiz kapali eger varsa eski dosyayi silmek icin ise su komutu yaziyoruz;

sudo rm /var/vm/sleepimage

7. hardisk uyku ayari; kontrol panelimizden > power saver menusunden hem sarj takili durum icin hemde pil ile calisir durum icin hardiski uyku moduna al secenegini kaldiriyoruz...

8.Hareket sensoru; macbooklarimizda klasik hardiklerimizi darbe aninda korumak icin bir cesit antishock sistemi mevcut ancak ssd hardiskler bu gibi ani haraketlerden etkilenmedigi icin bu ozelligi kapatmamiz gerekiyor cunku haraket aninda ssdlerimizi kapatabilir vsvs.

sudo pmset -a sms 0

9.spotlighti kapatmak; bu surekli hardiski tarayarak ssdlerin omrunu kisaltiyor ve performansi dusuruyuor. kapatmak icin asagidaki codu terminale yaziyoruz;

sudo mdutil -a -i off

10.pram reset: macbookumuzu acarken P , R , Option ve Command tuslarina ayni anda basiyoruz ilk ekranda reset atinca islem tamam demektir...

11.smc reset: eger sizde benim gibi bataryasi sokulemeyen bir macbook kullaniyorusaniz, bilgisayariniz sarja takili durumdayken, Shift + Control + Option ve Power tusuna ayni anda basip ayni anda cekiyoruz.

bunlarin disinda aklima gelen bilgileride paylastiktan sonra artik yazma ve okuma hizi testine gececegiz,

oncelikle sunu eger superdrive dan feragat edebilirseniz optibay adi verilen bir parca ile dvd surucusunu cikartip orayada cikardiginiz eski hardiskinizi yada baska bi ssd takabiliyorsunuz, suan icin optic surucunun oldugu sata 3 portu bile olsa tam olarak stabil calisamiyor bunun icin raid0 tam olarak performans vermiyor ancak eski hardiskinizi takarsaniz bu size dosyalrinizi surekli yaninizda tasima sansi verecektir...

bu optimizasyonlarin disinda noatime adi verilen bi optimizasyon daha var ancak ben uygulamadim, burda bilgisayarimiz her dosyanin icinde bir tarih ve saat tutuyor en son ulasildigi tarihi ve saati oraya yaziyor ve ssdlere gereksiz yuk bindiriyor tabii omurunu kisaltiyor bunu aktive ederek omrunu uzatabilirsiniz.

artik benchmarkalara gecebiliriz...

biz benchmarkimizda AJA System testi kullanicaz bunun nedeni ssd firmalari urunu satarken uzerine yazdigi hizlari bu teste gore veriyor bizde problemimiz olup olmadigini ancak bu hizlari kiyaslayarak anlaybilicez...

bazilariniz Aja nin lionda calismadigini soyliycektir mutlaka ama onuda asacagiz hic merak etmeyin =)

lion kullanan arkadaslari icin masaustundeki ssdimize sag tiklayarak get info( bilgi ver) e tikliyoruz en altta paylasim yazan kisiminda herkes yazan kismi sadece okumadan, yazma ve okumaya degistiriyoruz. tabii bu islemi gecici olarak yapiyoruz cunku bu bir guvenlik acigi olusturuyor. bu islemin tersini aja ile islemimiz bittikten sora tekrarliyoruz.

[ATTACH]8990[/ATTACH]

aja sistemi indirmek icin linki kullaniyoruz : http://69.55.239.127/ajashare/AJASystemTest.zip

artik aja ile testimizi yapiyoruz ve asagaki gibi bir sonuc aliyoruz...

[ATTACH]8991[/ATTACH]

bu noktada sisteminizde bir problem olup olmadigini anlamak icin en basa donmemiz gerekiyor.

eger sistemiz sata3 ise hizlarimiz 550 civarlarinda olacaktir tabii ssd hardiskimizde sata3 olmak kosulu ile,

ancak sisteminiz benim gibi sata2 ise ssd hardiskiniz sata3 bile olsa hizlariniz 250 civarlarinda olacaktir.

herkese iyi forumlar eklemek isteyen arkadaslar olursa sevinirim...

post-15490-13786391332005_thumb.jpg

post-15490-13786391332876_thumb.jpg

post-15490-13786391333132_thumb.jpg

Edited by templier19

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Güzel konu olmuş, elinize saglık.

Ben de laptopda ssd kullanıyorum. Yer sıkıntısı dısında sorun yok. Gayet hızlı. iTunes simgesine tıklamamla açılması bir oluyor. DVD bölümüne sata hdd takma aparatını da sipariş ettim ama gelmedi hâlâ.

Sent from my iPhone using Forum Runner

chipset 6 gozukuyor altada link speed 6 negotiated speed 3 gozukuyor.hangisi olacak

saygilar

evet sata3 bır cıhaza sahıpsınız ocz vertex3 gıbı ssd hardısklerle 550 mb yazma hızına erısebılırsınız, sanırım 2011 mbp nız var...

ben ocz taktım imac ime ama lionda bir türlü güncelleme yapamıyorum tam güncelleme biterken güncellleme yapılamadı diyip yeniden baslatıyor yükleme yapmadan nedendir acaba bilgsi olan varmı

suankı fwnız nedır? cdden ocz update toolmu kullanıyorsunuz? bırde cıhaz ocznın hangı modelı ?

suankı fwnız nedır? cdden ocz update toolmu kullanıyorsunuz? bırde cıhaz ocznın hangı modelı ?

yok hayır bişey kullanmadım aldım ssd yi tatım kurdum kullanmaya basladım güncelledim ama olmadı bu hatayı verdi aldıgım ürün de OCZ 120GB AGILITY 3 SERISI SATA 3.0 SSD budur ama neden se guncellemeyi bi turlu yapamadım farklı bi yolmu var bunu yapmak ıcın yanı direk yazılım guncelleme kısmından yapamıyormuyum bunu ben tesekkurler.

yok hayır bişey kullanmadım aldım ssd yi tatım kurdum kullanmaya basladım güncelledim ama olmadı bu hatayı verdi aldıgım ürün de OCZ 120GB AGILITY 3 SERISI SATA 3.0 SSD budur ama neden se guncellemeyi bi turlu yapamadım farklı bi yolmu var bunu yapmak ıcın yanı direk yazılım guncelleme kısmından yapamıyormuyum bunu ben tesekkurler.

anladigim kadariyla macos uzerinden bir guncelleme yapmaya caliiyosunuz fakat guncelemeye calistiginiz sey lion guncelleme mi yoksa ssdnin firmwarei mi anlayamadim.

eger ssdnizin fwsini guncelemeye calisiyosaniz oncelikle o ssd uzerinden boot ettiginiz icin muhtemelen gunceleyemiyosunuz, gunceleme icin ocz update tool diye bir image dosyasi var. kendisi linux tabanli bir isletim sistemi. onu cdye yazin ve boot edin. ordan fw gunceleme yapabilirsiniz. en son gunceleme 2.15 dir sizde kontrol edinki gereksiz yere islem yapmayin.

linki ise burda, yonergeler mevcut ztn:

NEW! - Bootable Linux based tools for OCZ SSD's

egerki lion guncellemede bir hata aliyorsaniz; apple in sitesinden dmg dosyasini indirip manuel yuklemeyi deneyin bende bazen ise yariyor...

• 2 weeks later...

Merhaba;

Ben macbook pro lion 10.7.3 kullanıyorum, makinemi almadan önce aldığım corsair force 3 120gb ssd yi servis aracılığı ile mac e taktırdım. ancak serviste bana bu ssd nin uyumlu olmadığı, donmalar yaptığı vs söylendi. Bir süre kullanımdan sonra söyledikleri gibi çok olmamakla birlikte donmalar oluyor. Bunu düzeltmenin bir yolu varmıdır? Nette aradığım ve okuduğum kadarıyla trim desteği için program indirdim ancak oda aktif olmuyor. Konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.

donmalardan kasit ne benimde basima geliyo ve hala kurtulamadim...

bende vertex3 var buda uyumlu deil ozmn =) hangisi uyumlu acep ?

birde donma hakkinda daha net bilgiler verirmisiniz? kapagani kapatip acincami oluyor? donmalar sirasinda console u acip ne hangi programin hangi hatayi verdigine bakabilirmisiniz? benim internetde safari kullanirken surekli donmalar yasiyodum. console da uyari veriyodu ve bende chroma gecmek zorunda kaldim. suan nispeten daha az oluyo. console daki hatayi bana gonderirseniz kernel sekmesi altindaki hatayi size daha kolay yardimci olabilirim...

not: bu arada ssdnizin firmware ini guncellemenizi siddetle tavsiye ederim.

valla servisin dediğine göre kingstone lar uyumluymuş, bu markanınkini alın takın dediler :) Donma derken, mesela illustrator açıkken sorun yok ama iş bitimi kaptmaya çalışırken bir kaç sn bekliyor başka işlem yapmanıza izin vermiyor. msn vs de de aynı şekilde donmalar oluşuyor. daha önce bu ssd pc de takılı idi ve hiçbir şekilde hata hız kaybı yaşamamıştım. Ancak ssd mantığında düzgün çalışmayan sdd lerin ömrünün kısa olduğunu okudum bir kaç sitede. işin enteresan tarafı birileri bu ssd den memnun birileri değil :))

bu arada mac için firmware bulamadım :(((

Edited by leblebi

Kapasite: 120,03 GB (120.034.123.776 byte)

Model: Corsair Force 3 SSD

Revizyon: 1,200000

Seri Numarası: 11286526000006800000

Yerel Komut Kuyruğu: Evet

Kuyruk Derinliği: 32

Çıkarılabilir Ortam: Hayır

Ayrılabilir Sürücü: Hayır

BSD Adı: disk0

Ortam Türü: Katı Hal

TRIM Desteği: Hayır

Bölüntü Haritası Türü: GPT (GUID Bölüntü Tablosu)

S.M.A.R.T. durumu: Doğrulanmış

sanırım bu bilgi iş görür

senin fw 1.2 , ancak suan 1.3.3 surumu var en guncel.

http://www.corsair.com/media/cms/drivers/Force_3_120GB.zip

bu linkten indirip kurmani tavsiye ederim... ben bir indirip baktim sanirim windows uzerinden update yapiyo...

hatta bununa beraber, ilk mesajda anlattiklarima goz gezdir, energy saver prefences in icinde put the hardisk sleep when posible onu hem pil hemde power adaptor kisminda kaldir, trim kullanma, safari yerine chrom dene umarim duzelir=) birde haraket sensorunu kapatmayi unutma...

devam ederse console dan takilma anini kontrol et ne hatasi verdigini buraya yazarsan bulmaya calisiriz problemi.

Edited by templier19

İlk yazındaki önergelerin hemen hemen hepsini makine üzerinde yaptım ve kapadım. Update etme işi ise ssd de bulunan bilgileri kopyaladıktan sonra yapacağım. hatta şunu belirteyim şuana kadar donma yaşamadım. daha da hızlanmış gibi geldi makine, program açılış ve kapanışları inanılmaz derecede daha hızlı :) hatta olmadı bootcamp ile win de kurmayı planlıyorum. Şimdiye kadar yardımların için teşekkür ederim arkadaşım, on yıldır pc kullanıyordum daha öncesinde mac kullanıyordum. tamamen unutmuşum bu sistemi, ama iyi kide dönüş yapmışım :)

İlk yazındaki önergelerin hemen hemen hepsini makine üzerinde yaptım ve kapadım. Update etme işi ise ssd de bulunan bilgileri kopyaladıktan sonra yapacağım. hatta şunu belirteyim şuana kadar donma yaşamadım. daha da hızlanmış gibi geldi makine, program açılış ve kapanışları inanılmaz derecede daha hızlı :) hatta olmadı bootcamp ile win de kurmayı planlıyorum. Şimdiye kadar yardımların için teşekkür ederim arkadaşım, on yıldır pc kullanıyordum daha öncesinde mac kullanıyordum. tamamen unutmuşum bu sistemi, ama iyi kide dönüş yapmışım :)

rica ederim dostum, butun hepsini yapinca nispeten azaliyor=) ben corsairin forumlarindan fw update islemini macbooklarda nasil yapiyorlar diye aratmani tavsiye ederim, ayrica fw update sirasinda bildigim kadariyla hardiskin icindeki veriler silinmiyor. yinede guvenli tarafta kalmak lazim=)

bi sorunla karsilasirsan yine yaz burdan yardimci olmaya calisirim=)

• 3 weeks later...
rica ederim dostum, butun hepsini yapinca nispeten azaliyor=) ben corsairin forumlarindan fw update islemini macbooklarda nasil yapiyorlar diye aratmani tavsiye ederim, ayrica fw update sirasinda bildigim kadariyla hardiskin icindeki veriler silinmiyor. yinede guvenli tarafta kalmak lazim=)

bi sorunla karsilasirsan yine yaz burdan yardimci olmaya calisirim=)

paylaşım için teşekkür ederim

sata 3 destegi olan ocz vertex 3 yada corsair herhangi birini alabilirsin cok sorun yaratcagini sanmiyorum. nerden alicagina ve ucretine gelince ben vatandan aldim yuzde 25 indirimle, nerden ve kaca alacagin tamamen senin alisveris yetenegine bagli =)

Merhaba, bilgiler icin tesekkurler.

Makinam Macbook pro i5 320 gb hdd. Ben daha once ssd corsair 120gb'a kurmaya calistim ama bir turlu kurulmadi sistem.

Kurmaya basliyor sonra yavasliyor ve saatler de surse bitmiyordu vazgectim.

Rica etsem sifirdan kurmak icin ne yapmam gerekiyor soyleyebilir misiniz? DVD yok, makina uzerine Lion kurulu geldi.

Tesekkurler,

Merhaba, bilgiler icin tesekkurler.

Makinam Macbook pro i5 320 gb hdd. Ben daha once ssd corsair 120gb'a kurmaya calistim ama bir turlu kurulmadi sistem.

Kurmaya basliyor sonra yavasliyor ve saatler de surse bitmiyordu vazgectim.

Rica etsem sifirdan kurmak icin ne yapmam gerekiyor soyleyebilir misiniz? DVD yok, makina uzerine Lion kurulu geldi.

Tesekkurler,

macbook pronuz hangi sene cikisli ? ssd hardiski eski 320 yi cikattip yerine mi takiyorsunuz? daha once kullandiginiz bir hardisk sanirim ?

secure erase diye bir olay var ssdlerde format atmak gibi dusunun beli periyotlarla yapmak gerekiyor...

ayrica apple hardware test i de denemenizi oneririm

macbook pronuz hangi sene cikisli ? ssd hardiski eski 320 yi cikattip yerine mi takiyorsunuz? daha once kullandiginiz bir hardisk sanirim ?

secure erase diye bir olay var ssdlerde format atmak gibi dusunun beli periyotlarla yapmak gerekiyor...

ayrica apple hardware test i de denemenizi oneririm

Macbookum 2011 cikisli. evet eski 320 gbi cikarip onun yerine takmaya calistim.

Bu ssd'yi daha once vaio'da kullanmistim. Onu formatlayip taktim.

Lion kurulumunu nasil yaparim bu Ssd'ye? Mac'ta yeni sayilirim pek bilgim yok.

• 2 weeks later...

Merhabalar İMac bilgisayarıma OCZ AGILITY 3 120 GB SSD aldım yeni sistem kurdum yalnız SSD yi takarken 1 tane 2li kablo arttı eski HDD ye takılacak bir yeri var ama bu SSD ye SATA veri yolu ve güç kablosunu taktığımda o artıyor ve zannımca bu HDD nin sıcaklığını bildiren bir kabloydu çünkü şimdi HDD fanı 5.660 rhm lere ulaşıyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

Merhabalar İMac bilgisayarıma OCZ AGILITY 3 120 GB SSD aldım yeni sistem kurdum yalnız SSD yi takarken 1 tane 2li kablo arttı eski HDD ye takılacak bir yeri var ama bu SSD ye SATA veri yolu ve güç kablosunu taktığımda o artıyor ve zannımca bu HDD nin sıcaklığını bildiren bir kabloydu çünkü şimdi HDD fanı 5.660 rhm lere ulaşıyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

bildigim kadari ile ssd hardisklerin icinde ztn sicaklik sensoru yok. ancak ocznin temprutare fix gibi bir uygulamasi var firmware update tools un icinde bunu cd ye yazarak o fix i uygulayin belki isinize yarar...

bildigim kadari ile ssd hardisklerin icinde ztn sicaklik sensoru yok. ancak ocznin temprutare fix gibi bir uygulamasi var firmware update tools un icinde bunu cd ye yazarak o fix i uygulayin belki isinize yarar...

şimdi daha detaylı bir inceleme gercekleştirdim de bu sorun genel bir sorunmuş sizde nası yaşanmadı çok şanslısınız (= problem Apple ın kendisi için ürettiği SSD lerde 4 PIN varken bunlarda 7 PIN varmış ve buda fan için yanlış biligi gönderip sürekli çalışmasını sağlıyormuş genelde de HDD Fan Conrol diye bir programla önüne gecebiliyorlarmış siz özel birşey yapmışmıydınız fan çalışmasını engellemek için