Jump to content
Sign in to follow this  
TaRuS

Rehber yedekleme ve Geri Yükleme.. (MS Office Outlook kullanarak)(Resimli Anlatım)

Rate this topic

Recommended Posts

ÖNEMLİ : Bu anlatim sadece, iPhone'unuz uzerindeki rehberinizin, Microsoft Office Outlook ile senkronizasyonunu sağlayacaktır.. Bu islem haricinde baska programlarla senkronizasyon yapip bilgilerinizi kaybederseniz kesinlikle sorumluluk kabul edilmez bilginize :)

Hemen anlatıma geciyorum..

Ilk adim olarak Microsoft Outlook'u eger kullanmiyorsaniz aktif hale getirmelisiniz.. Programi actiginizda sizden mail adresi isteyecektir. Mail ozelligini kullanmayacaginiz varsayarak burayi mail adresi girmeden atlayacaginizi varsayiyorum..

yada mcgoktug kardesimizin anlatimiyla mail adresinizi ekleyebilirsiniz.. (sadece hotmail mailleri icin)

İsim kısmına: Ali VELİ (isim soyisim)

email address: deneme@hotmail.com

Account Type: pop3

Incoming mail server: pop3.live.com

Outgoing mail server(SMTP): smtp.live.com

Kullancı adı :deneme@hotmail.com

sifre: hesap sifreniz

Sifreyi hatırla kutusu isaretli olsun her seferınde sıfre gırmezsınız

Alttaki guvenli oturum ac butonu isaretli olmayacak

DAha fazla ayar kısmından;(hemden sag asagıda:

GENERAL Sekmesi : ilk satırda deneme@hotmail.com gorunecek

OUTGOING SERVER Sekmesi: My outgoing server (SMTP) requires authentication işaretli olacak ve altındaki

Use same settings as my incoming mail server işaretli olacak

ADVANCED Sekmesi : Server Port Numbers

Incoming server (POP3): 995

|V| This server requires an encrypted connection (SSL) işaretli olacak

Outgoing server (SMTP): 587

Use the following type of encrypted connection: Auto

Outlook acildiginda kisiler sekmesine geliyoruz..

38038433.jpg

Egerki ustteki resimdeki goruntuye ulastiysaniz sonraki adimlara gecebilirsiniz..

İkinci adimda iTunes'u acip iPhone'umuzu bilgisayarimiza bagliyoruz.. iPhone icerisindeki rehberimizin outlook ile senkronizasyonunu saglikli bir sekilde gerceklestirmek icin daha once itunes ile alinan backup dosyalarini silmemiz gerekiyor..

(bu dosyanin yedegini almanizda fayda vardir..

vistada yedek almak icin konum : C:\Documents and Settings\username\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup seklindedir..

win.7 de yedek almak icin konum : C:\Users\username\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup

(kirmizi ile username yazan yere bilgisayardaki kullanici adinizi yazacaksiniz) bu konumda f622aqweytr25a5c1230987beaf1c793e75b88kf seklinde karisik isimli bir dosya / dosyalar bulacaksiniz.. Bu dosya / dosyalari kopyalayip yedeginizi aldiginizda artik korkacak hicbirseyiniz kalmadi demektir)

Yedegimizide alip isimizi garantiye aldiktan sonra iTunes'a geri donerek:

37666886.jpg

Yukaridaki resimdeki gibi

1. sol ust kosedeki Edit sekmesine daha sonra,

2 . Prefences sekmesine tikliyoruz..

60107820.jpg

Prefences sekmesine tikladigimizda ustteki resimdeki menu acilacaktir.. Bu menude :

1. Once Devices sekmesine geliyoruz..

2. Daha sonra Devices Backups: bolumunde gorunen telefonumuzun backup dosyasini (birden fazla olursa hepsini sirayla) secerek.

3. Delete Backup butonuna basiyoruz

27732872.jpg

Karsimiza buradaki gibi bir uyari cikacak.. Panik yapacak bisey yok.. Emin olup olmadigimizi soruyor iTunes bize. Emin oldugumuzu belirtecek ve Delete Backup diyerek backuplarimizi tamamen sildikten sonra. OK butonuna basip cikiyoruz..

Bundan sonra yapacagimiz islem iTunes'da soldaki menude iPhone'umuzun uzerine tiklamak. Sag tarafta otomatik olarak telefonumuzun temel bilgilerinin yer aldigi Summary sekmesi acilacaktir..

28429827.jpg

Ustteki resimde gordugumuz gibi..

1. ilk olarak Info sekmesine tikliyoruz.

2. Acilan pencerede Contacts bolumunde Sync contacts with: yazisinin solundaki kutucugu isaretliyoruz..

3. Sonrasinda Sync contacts with: yazisinin sagindaki acilir menuden Outlook'u seciyoruz..

4. Son olarak Apply butonuna basiyoruz..

Simdi iTunes otomatik olarak once iPhone'u backup yapacak ve burada

30524333.jpg

Bu sekilde bir soru cikacak karsimiza..

Burada Merge Info'yu yani bilgileri bilgisayardaki Outlook kisi bilgileri ve iPhone uzerindeki kisileri birlestirmeyi secerek cihazin senkronize olmasini bekliyoruz..

Senkronizasyon bittiginde iPhone uzerindeki rehberinizin tumunun outlook'a gectigini goreceksiniz..

Geri Yükleme :

Bu islem sonrasinda iPhone'unuza gonul rahatligi ile backup yuklemeden restore yapabilirsiniz.. Restore yaptiginiz telefonunuzu iTunes'a tanittiktan sonra :

1. Info bolumune geliyorsunuz

2. Az once yukarida anlattigimiz gibi Contacts bolumunden Sync contacts with:'in kutucugunu isaretleyip

3. Outlook'u seciyor ve

4. Apply diyoruz..

Cikan uyarida Merge Info' yu tiklayip bekliyoruz.. Senkronizasyon bittiginde rehberimiz iPhone'umuza geri gelecektir..

Ayrica bilgisayarlarina format atacak arkadaslar icin outlooktaki kisileri yedeklemenin yolunuda soyle tarif edebilirim.. :

1 - Microsoft Office Outlook'u aciyoruz..

2 - Sol taraftan Kişiler bolumune geliyoruz..

3 - Sol ust koseden sirasiyla Dosya, sonrasinda Al ve Ver sekmelerine tikliyoruz.. Karsimiza

53873108.jpg

boyle bir menu cikacak.. Bu menudende sirasiyla :

1 - Dosyaya ver secenegini secip ileriyi tikliyoruz..

2 - Kişisel Klasor Dosyası (.pst) secenegini secip ileriyi tikliyoruz..

3 - Kişiler bolumunu seciyoruz ve ileri yi tikliyoruz..

4 - Kaydedecegimiz yeri ve dosya adini seciyoruz ve Son butonuna tikliyoruz

5 - Istege gore parola ekliyoruz ve ok dedigimizde Outlook kisilerinin yedegini almis oluyoruz..

Bu yedegi geri yuklemek istedigimizdeyse sirasiyla :

1 - Dosya sekmesine, sonrasinda Al ve Ver sekmesini secip ileri butonuna tikliyoruz..

2 - Başka bir program veya dosyadan al secenegini secip ileri butonuna tikliyoruz..

3 - Kişisel Klasör Dosyası (.pst) secenegini secip ileri butonuna tikliyoruz..

4 - Backup dosyamizin konumunu Gözat butonuna basarak buluyor ve ileri butonuna tikliyoruz..

5 - Son olarak Kisiler bolumunu secip Son butonuna tikliyoruz ve tum kisiler geri geliyor..

Not : Bu anlatim tamamen bana aittir.. Tarafimdan son olarak Microsoft Office Outlook (2007) ve iTunes 9.0.1 Kullanilarak denenmistir.. Daha onceki surumlerde de ayni yontemle denendi ve calistigi goruldu.. Ancak bende bir insan oldugum ve kesinlikle hata yapma ihtimalim olabilecegi icin lutfen atladigim veya yanlis yaptigim yerleri duzelterek bana yardimci olun.. Buna kesinlikle sevinecegimden supheniz olmasin.. Umarim faydali bir is cikarmisimdir.. :)

Emeğine Sağlık usta

ben Microsoft Office Outlook'u çalıştıramadım outlook express gördüm ama Microsoft Office Outlook'u bulamıyorum onu nerden çalıştırabilirim

Emeğine Sağlık usta

ben Microsoft Office Outlook'u çalıştıramadım outlook express gördüm ama Microsoft Office Outlook'u bulamıyorum onu nerden çalıştırabilirim

baslat menusunden bulabilirsin..

ama istersen windows contacts lada eslestirebilirsin.. o da belgelerimdeki kisiler klasorunun icine atar listeni..

itunes 9.0.3 kurulu sadece google contacs var diyerleri adres book :S

farketmez adress booku işaretlesende olur.

Eline sağlık anlatım süper olmuş

bende bu şekilde alıyorum yedeği, güzel paylaşım, eline sağlık

rica ederim arkadaslar :)

Emeğine Sağlık usta

Microsoft Office paketi yüklü müydü ? Excel, word, powerpoint, outlook, schedule gibi yazılımlar ile beraber yüklenir.

Saygılar...

Emeğine Sağlık usta

outlook express yeterli zaten bende outlook express ile yaptım itunestan windows adress book u seçiceksin o outlook express e kopyalicak.

bende outlooktan alıyorum güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık

Güzel anlatım adminim, ellerine sağlık.

Güzel anlatım adminim, ellerine sağlık.

:) begenmene sevindim :)

Şöyle bir soru sorsam, farz edelim ki evde 2 adet farklı Iphone var, birisi abimin birisi benim. İkimizin de haliyle rehberleri farklı. Aynı PC'de Itunes'u farklı Itunes hesapları ile mi kullanacağız ve outlook sync işlemi sorun çıkarır mı bu durumda?

Şöyle bir soru sorsam, farz edelim ki evde 2 adet farklı Iphone var, birisi abimin birisi benim. İkimizin de haliyle rehberleri farklı. Aynı PC'de Itunes'u farklı Itunes hesapları ile mi kullanacağız ve outlook sync işlemi sorun çıkarır mı bu durumda?

Farklı iTunes hesapları ile kullandığınız sürece sorun olmaz...

Aynı hesapta kullanırsanız, sadece bir telefona ait rehber, eşleştirilecek ya da birleştirilecektir. Hem iPhone hem de iPad i aynı hesabım altında eşleştiriyorum. iPad deki rehber, iPhone daki rehbere göre eşleşiyor. Ana rehber, iPhone daki... iPhone daki rehberde değişiklik yaparsam, iPad deki de otomatik iPhone daki gibi oluyor.

Farklı hesap kullanmanız daha sğalıklı olacaktır, hem de çok kolay...

Saygılar...

Ben daha önce Microsoft Outlook a bütün listemi atmıştım. Fakat daha sonra telefon listemde değişiklik yaptım. Aynı yolla tekrar yapabilir miyim? TElefon rehberimi outlook a nasıl atcam?

teşekkürler.

işte benim aradığım, dostum ellerine, emeğine sağlık. teşekkürler, tek kelime ile harikasın...........

Ben daha önce Microsoft Outlook a bütün listemi atmıştım. Fakat daha sonra telefon listemde değişiklik yaptım. Aynı yolla tekrar yapabilir miyim? TElefon rehberimi outlook a nasıl atcam?

teşekkürler.

Tahmin etdiğim başıma geldi. off offf daha önce bu yolla kişiler listesini outlook a atmıştım fakat sonra outlook dan bu kişileri sildim.

şimdi tekrar telefondaki kişileri outlook a atmak istedim fakat tam tersi oldu outlook daki boş kişiler telefonuma aktarıldı.

Allahdan backup dosyasının yedeğini almıştım. Şimdi eski rehberimi nasıl geri yükleyeceğim? :(

Tahmin etdiğim başıma geldi. off offf daha önce bu yolla kişiler listesini outlook a atmıştım fakat sonra outlook dan bu kişileri sildim.

şimdi tekrar telefondaki kişileri outlook a atmak istedim fakat tam tersi oldu outlook daki boş kişiler telefonuma aktarıldı.

Allahdan backup dosyasının yedeğini almıştım. Şimdi eski rehberimi nasıl geri yükleyeceğim? :(

Bu konuda yapacak birşey yok ancak dostum, her zaman söylediğim gibi... En sağlam yedekleme işlemi rehber klasörünün kendisini yedeklemektir, ötesi yoktur. Diğer yedekleme yöntemlerini kullansanız bile bu yöntemi kullanın. Dursun bir kenarda...

private/var/mobile/library/addressbook

klasörü, rehbere aittir ve komple yedeklenebilir.

Saygılar...

Bu konuda yapacak birşey yok ancak dostum, her zaman söylediğim gibi... En sağlam yedekleme işlemi rehber klasörünün kendisini yedeklemektir, ötesi yoktur. Diğer yedekleme yöntemlerini kullansanız bile bu yöntemi kullanın. Dursun bir kenarda...

private/var/mobile/library/addressbook

klasörü, rehbere aittir ve komple yedeklenebilir.

Saygılar...

f622aqweytr25a5c1230987beaf1c793e75b88kf seklinde karisik isimli bir dosya / dosyalar bulacaksiniz.. Bu dosya / dosyalari kopyalayip yedeginizi aldiginizda artik korkacak hicbirseyiniz kalmadi demektir)

Üstad şimdi yapacağımız hiç birşey yok mu? Yani silindi mi bütün rehberim?

Ben yedeğini almıştım ama :(:(

Mantıken bunu geri bir yerlere kopyalamam lazım ama nereye?

f622aqweytr25a5c1230987beaf1c793e75b88kf seklinde karisik isimli bir dosya / dosyalar bulacaksiniz.. Bu dosya / dosyalari kopyalayip yedeginizi aldiginizda artik korkacak hicbirseyiniz kalmadi demektir)

Üstad şimdi yapacağımız hiç birşey yok mu? Yani silindi mi bütün rehberim?

Ben yedeğini almıştım ama :(:(

Mantıken bunu geri bir yerlere kopyalamam lazım ama nereye?

Yedek derken, yedek aldığınız dosyaların isimleri nedir ?

Ayrıca bir önceki mesajımda, rehber verilerini tutan dosyaların bulunduğu klasörü yazmıştım.

Saygılar...

Yedek derken, yedek aldığınız dosyaların isimleri nedir ?

Ayrıca bir önceki mesajımda, rehber verilerini tutan dosyaların bulunduğu klasörü yazmıştım.

Saygılar...

C:\Documents and Settings\username\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup

Bu dosyayı kopyaladım. Backup dosyasını.

içini açtığımda bir sürü birşey var ama bilimyorum ne var.

C:\Documents and Settings\username\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup

Benim bahsettiğim farklı bir yedekleme yöntemidir ancak sizinkisi rehber yedekleme değil, tüm telefonun yedeğidir. MacOS kullanıyorsanız, bu dosyadan rehberinizi kurtarabilme ihtimaliniz mevcut... Forum yöneticilerimizinden tokyophone un, Mac programlar kısmında bulabilir ya da Arama kısmına

Juice

yazarak, direk konuya erişebilirsiniz. Ancak dediğim gibi, program MacOS içindir.

Saygılar...

Saygılar...

Buda demek oluyor ki ben Microsoft kullanan biri olarak kaldım yani böyle hiç birşey yapamayacağım anlamına geliyor.

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Eğer yedek olarak sadece bu klasoru aldıysanız endişe etmeyin, Windows için cok güzel bir program var (mac icin de var tabi :))

iPhone Backup Extractor isimli programı Google dan aratıp bulun ve programı açtığınızda (tabi full yapmanız gerekiyor programı) backup klasorunun yerini gösterebileceğiniz satıra tiklayarak yedek aldığınız klasoru gosterin. Sonraki adımları takip ederek ister seçtiğiniz dosyaların yedeğini, isterseniz hepsini belirlediğiniz klasore actirabilir ve istediğinizi kullanabilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Buda demek oluyor ki ben Microsoft kullanan biri olarak kaldım yani böyle hiç birşey yapamayacağım anlamına geliyor.

Rica ederim... Dediğim gibi, aslında MacOS bulmanız, çok zor olmasa gerek ancak tabii zahmetli olacaktır.

Saygılar...

Var var, micropsoft çular icinde düşünmüşler :D

Var var, micropsoft çular icinde düşünmüşler :D

Demek windozda da var:p

Saygılar...

Eğer yedek olarak sadece bu klasoru aldıysanız endişe etmeyin, Windows için cok güzel bir program var (mac icin de var tabi :))

iPhone Backup Extractor isimli programı Google dan aratıp bulun ve programı açtığınızda (tabi full yapmanız gerekiyor programı) backup klasorunun yerini gösterebileceğiniz satıra tiklayarak yedek aldığınız klasoru gosterin. Sonraki adımları takip ederek ister seçtiğiniz dosyaların yedeğini, isterseniz hepsini belirlediğiniz klasore actirabilir ve istediğinizi kullanabilirsiniz.

Duyduğum en güzel haber. Iphone una sağlık üstad.

Yarın bu konu üzerinde çalışmaya başlıyacağım ve olduğuna göre gerisini hallederim.

Teşekkürler.