Jump to content

Machintosh Dosya Transferi! Acil!

Rate this topic

psycopat

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. Cumartesi günü öylesine kafama estiği için Mac Os X Lion 10.7.4 sürümlü iMac'ime biçimlendirme yapıp yeni yükleme yaptım. Yükleme öncesi yedek almam gerekiyordu. Bu nedenle büyük boyutta bir hdd ihtiyacım vardı. Benim hdd bozuk olduğu için arkadaştan aldığım hdd e yedek aldım. Fakat yedek alırken, arkadaşın bilgileri olduğu için NTFS olan bu diske Mac üzerinden bilgi aktaramadım. Bu yüzden BOOTCAMP'ta kurulu olan windows bölümüne geçerek oradan MAC HDD içerisinden dosyaları bu hdd kopyaladım. Bir güzel biçimlendirme kurulum yaptıktan sonra, dosyalarımı geri yerlerine yerleştirmek istedim. Fakat birde ne göreyim, türkçe karakter içeren, "İ,Ü,Ö,Ç,Ğ,Ş" harflerini içeren hiçbir klasör görünmüyor. Klasör isimlerini değiştirdikten sonra, hiçbirşey olmamış gibi dosyalar geri geliyor. Bunu şöyle bir yöntemle bir nevi çözdüm. Bu HDD başka bir bilgisayara takarak ağ üzerinden Mac'ten değilde, ağ üzerinde ki diğer bilgisayardan mac üzerine kopyalamak suretiyle bilgilerimin bir bölümünü aldım. Fakat 300 GB bu yedeğin 1 günde sadece 80 GB gibi bir verisini alabildim. Mantık olarak Windowstan aldığım bu yedeği, BOOTCAMP üzerinden MAC'e kopyalamakla çözebileceğimi düşünüyorum. Fakat Mac HDD izinleri kopyalama yapmama izin vermiyor. Disk yazılmaya karşı korumalıymış gibi görünüyor. Mac içinde PAylaşımla ilgili tüm izinler tamam. Fakat aynı bilgisayar içerisinde hatta aynı hdd içerisinde ki bu iki bölüm arası dosya transferi yapamıyorum. İşte benim sizden istediğim şey Ben bu Mac HDD'ye nasıl dosya kopyalayabiliri m?? Böylelikle zamanın daha kısa olacağını düşünüyorum. Lütfen biri bana yardım etsin ):