Jump to content
prolab

Developer olmak istiyorum

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

iPhone 4S 5.1.1 telefonum var.

Developer olmak istiyorum, Nasıl olabilirim ?...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
iPhone 4S 5.1.1 telefonum var.

Developer olmak istiyorum, Nasıl olabilirim ?...

apple developer’ı olmak.

Mobil cihazların artık birer cep telefonundan öte oyuncaklar haline gelmeye başlamasıyla, bu cihazlar için uygulama üretmek giderek daha cazip bir uğraş haline gelmeye başladı.

Aslına bakarsanız bu cümleleri Türkiye'ye özel tutmakta fayda var, zira yurt dışındaki ilgi takdir edersiniz bu konuda ülkemizden bir hayli ileride.

Neyse, malum pazardaki en büyük oyuncu olan Apple bu konuda çok eleştrilse de, cihazlarını ve dolayısıyla kullanıcılarını kötü niyetli yazılım veya sakıncalı içeriklerden koruma ve bunun yanında pek tabi pazarını her daim kontrol altında tutabilme adına, Apple Store üzerinden indirilen uygulamaların geliştirildiği platformların kendi kontrolü altında kalması noktasında oldukça titiz davranıyor. Gelin biz de lafı daha da uzatmadan kısaca Apple developer'ı olmak için ihtiyacımız olan şeyleri sıralamaya başlayalım.

Öncelikle C tabanlı programlama dillerine aşina olmamız gerektiğini söylememe bilmem gerek var mı, ama bu hatırlatmamıza Object Oriented Programming (Nesne Yönelimli Programlama) klısaca OOP kavramını katmayı da unutmamalıyız.

IOS ve MAC OS ortamlarına uygulama geliştirmek için kullanacağımız programlama dili OOP kavramına dayalı bir dil olan Objective-C dir.

Bu programlama dili 80'lerin sonunda kurulan ve 90'ların sonuna doğru Apple tarafından satın alınan NextStep firması tarafından C'den türetilmiştir.

Apple, cihazlarına uygulama geliştirmek isteyenler için bu programlama dilini kullanan SDK'yı (software development kit) ücretsiz olarak sunmakta, ama bir şartla; bu uygulamaların güncel sürümlerini çalıştırabilmek için "Intel" tabanlı "Apple" marka bir bilgisayara ihtiyacımız var.

Evet, Apple için uygulama geliştirmek bizim için anlık bir heves olmaktan öteye geçmeyecekse, ülkemizde oldukça yüksek fiyatlara satılan Apple marka bir bilgisayar edinmek yerine, diğer işletim sistemleri üzerinde "Virtual Box" veya "VmWare" gibi sanallaştırıcıları kullanarak Mac işletim sistemi kurabilir ve Apple development dünyasına giriş yapabiliriz.

Şuradan sanallaştırıcı kullanarak Mac Os kurulumunu nasıl yapacağımızı öğrenebiliriz. Bu yöntemle en azından Objective-c programlama dili konusunda fikir sahibi olabilir ve bir apple developer'ı olarak yola devam edip etmeyeceğimizin kararını verebiliriz, zira Objective-C yapısı gereği C'den türetilmiş diğer programlama dillerine oranla başlarda biraz garip gelecektir.

Neyse, gelin şimdi Apple developer'ı olmak için kararlı bir şekilde yola devam edelim.

Öncelikle Apple marka Intel tabanlı bir bilgisayar edinmemiz gerekecek bu kaçınılmaz, bunun yanında iPad veya iPhone uygulamaları geliştireceksek bu cihazların da elimizin altında bulunmasında fayda var zira yaptığımız bir çok uygulamayı test etmemiz gerekecektir, uygulamalarımızı elbette SDK içerisinde yer alan iPad ve iPhone simülatörlerini kullanarak test edebiliriz, ama bu similatörlerle çoklu el hareketleri veya cihaz sensörlerini kullandığımız uygulamaları test etmemiz mümkün olmayacaktır.

Bir de uygulamalarımızı test edebilmek ve Apple store üzerinden dağıtımını yapabilmek için Apple developer ağına yıllık bedeli karşılığında üye olmamız gerekecek.

Apple developer ağına ücretsiz üye olabiliriz, ama yukarıda bahsettiğim gibi uygulamalarımızı iPad ve iPhone cihazları üzerinde test edebilmek ve Apple store'da yayınlayabilmek için ayrıca yıllık 99$ lık bir meblayı ödememiz gerekecek. Ne yazık ki bu üyelik işlemi ülkemizde biraz sorunlu olabiliyor. Bu konuyu ve Apple developer ağına üye olabilmemiz için neler yapmamız gerektiğini bir daha ki yazımızda detaylı bir şekilde ele alacağız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Oldukça zahmet verip yeterince açıklamaya çalışmışsınız. Teşekkür ederim.

Sanırım bu iş bana göre değil. Developer olma fikrinden vazgeçmiş bulunuyorum. Zaten Apple bilgisayarim gerekiyormus O da bende yok. ((( :) )))

Bu Apple bilgisayarlar bu kadar fazla para verip almaya deger mı. Windows kullandım hep, yeni bilgisayar alma zamanı geliyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Oldukça zahmet verip yeterince açıklamaya çalışmışsınız. Teşekkür ederim.

Sanırım bu iş bana göre değil. Developer olma fikrinden vazgeçmiş bulunuyorum. Zaten Apple bilgisayarim gerekiyormus O da bende yok. ((( :) )))

Bu Apple bilgisayarlar bu kadar fazla para verip almaya deger mı. Windows kullandım hep, yeni bilgisayar alma zamanı geliyor.

en ucuzu 10000 lira olsun yine bulur alırım :) yeterlidir cevap heralde

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

eger objective c dilini biliyorsaniz Hackintosh kurarak bi deneyebilirsiniz.

Bana göre en kazançli is gibi geliyor.

Oturdugun yerden app yap, para kazan.

Sent from my iPhone using Tapatalk

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
en ucuzu 10000 lira olsun yine bulur alırım :) yeterlidir cevap heralde

Aynen bende seneye alacagim.. Alip iphone application yazacagim. Objective-c ogrendim. Zaten onceden c# bilgimde vardi. Apple sitesinde yillik 99$ verip appstorede uygulama yayinlayacagim. Cok guzel program taslaklarim var. Ornek olarak e-book programi.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Apple iMac ya da MacBook kısaca Apple markalı bilgisayarların şu anki modelleri(En iyi modelleri göz önüne aldım) kanımca vereceğiniz paranın tek kuruşuna bile değmez. Neden derseniz ben şu anda donanımsal gözlemimi anlatıcam(PC(Portable Computer-Laptop-Notebook VS AppleComputers(iMac, MacBook Pro, MacBook Air))

Araştırma ve gözlemlerimde 2 pc ve 3 Apple bilgisayarını karşılaştırdım bunu için konu hazırlayacağım şimdilik üstünden geçicem.

PC, Apple bilgisayarlarına göre ucuz.

PC, fiyatına göre Apple bilgisayarlarından donanımsal olarak daha fazla performans ve güç sunuyor.

PC, bir Apple bilgisayarına vereceğiniz parayla kendini upgrade etse bir Apple bilgisayarından yaklaşık 3-5 kat daha fazla performans ve güç sağlar.

Şimdilik bu 3'ü yeterlidir umarım. Benim şahsi fikrim ve araştırmalarım sonucunda ulaştığım nokta budur. Şu anda değiştirmeyide düşünmüyorum bu fikrimi. Ama Apple bilgisayarlarını yenileyecekmiş galiba öyle duydum. Eğer doğruysa bir fiyat artışı olmadan donanımsal olarak bir üstünlük getirilirse fikrim değişebilir. Ama kesin değil belki değişebilir. Fiyat/Performans durumuna göre.

Edit: Ayrıca PC'yi Hackintosh'a çevirip MacOS kullanabilirsiniz. Uygulama da yazabilirsiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hackintosh a çevirme işlemi için yararlanabileceğim bir link verebilir misiniz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Hackintosh a çevirme işlemi için yararlanabileceğim bir link verebilir misiniz

Site ana sayfasinda asagi dogru inerek hackintosh bolumunu gorebilirsin :)

Çarşi sim kilide karşı :):):)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş