Jump to content
Apple iOS 12.4 sürümünü imzalamayı durdurdu!
Sign in to follow this  
TaRuS

iTunes 9.x veya 10.x ile zil sesi (ringtone) olusturmak. (resimli)

Rate this topic

Recommended Posts

Arkadaslar bir cogumuz internetten cesitli zil seslerini download edip iTunes araciligi ile iPhone'umuza atiyoruz.. Ancak cogu kisi iTunes 9 ve sonraki surumlerde istedigi bir mp3'un bir kismini kolayca zil sesi yapabilecegini bilmiyor.. Bu baslikla birlikte artik kolayca istediginiz mp3 un bir bolumunu zil sesi olarak kullanabilirsiniz.. Yonerge asagidadir :)

1. Adim : iTunes u aciyoruz..

2. Adim : Zaten hali hazirda iTunes icerisinde Library'nizde mp3lerimizin oldugunu varsayiyorum.. Eger yoksa mp3'unuzu yada butun albumu surukleyerek iTunes'umuzun Library kismina birakiyoruz..

3. Adim : Library menusu altinda Music Sekmesine geliyoruz.

picture1rq.png

4. Adim : Sag tarafta acilan menude sarkilarimizi gorebiliriz. iPhone 40 saniyenin uzerindeki zil seslerini telefona atmayi engellediginden dolayi, sarkimizin hangi bolumunu melodi yapmak istedigimizi kesinlestirebilmek icin, sarkimizi calmamiz gerekiyor.. Sarkimizin uzerine cift tiklayarak melodimizin baslangic ve bitis saniyelerini bir yere not ediyoruz.. (Unutmayin maximum 40 sn olacak :) )

picture2eb.png

5. Adim : Baslangic ve bitis saniyelerini not aldiktan sonra, sarkimizin uzerine sag tiklayip Get Info ya tikliyoruz ve acilan menuden Options sekmesine geciyoruz..

picture3ds.png

http://img138.imageshack.us/img138/8809/picture4y.png

6. Adim : Bu sekmede sarkimiz icerisindeki melodi yapacagimiz bolumun baslangic ve bitis saniyelerini sececegiz..

picture5sj.png

Start Time = Baslangic Zamani

Stop Time = Bitis Zamani

Not : Goreceginiz zaman formati sizi sasirtmasin.. mesela resimde goruldugu gibi 4:19.108 gibi bir zamanlama olabilir.. Buradaki rakamlar 4 dakika 19 saniye 108 salise'yi ifade etmektedir.. Mesela siz sarkinin 1 dakika 14. saniyesinden baslatmak istiyorsaniz, 1:14 yazmaniz yeterli olacaktir.. Daha ince ayar yapmaniz gerekliyse saniyeden sonra "." koyarak saliseyide ekleyebilirsiniz..

Not 2 : Muhtemelen zil sesinizin yuksek olmasini istersiniz.. Bunun icin en iyi performansi alabilmek icin ust tarafta bulunan Volume Adjustment bolumunden ayarlama yapabilirsiniz..

picture6u.png

7. Adim : Ayarlarimizi yaptiktan sonra OK butonuna basip cikiyoruz ve sarkimizin uzerine sag tikliyoruz.. Acilan menuden Create AAC Version veya Convert selection to AAC'yi seçerek islemimize devam ediyoruz...

Not : Bu adimda sag tikladiginizda Create AAC Version veya Convert selection to AAC seceneklerinden birini goremiyorsaniz hemen :

iTunes icerisindeyken Edit/Prefences/General (mac kullanicilari icin iTunes/Prefences/General) sekmesi altindan Import Settings butonuna tikliyoruz.Acilan pencerede AAC Encoder i secip Ok butonuna basiyoruz ve 7. Adimi uygulayip devam ediyoruz..

picture7v.png

8. Adim : Kisa bir sure sonra convert islemi bitecek ve sectigimiz sarkimizin altinda ayni isimde, ancak belirledigimiz sureler arasinda uzunluga sahip 2. bir sarki belirecek.. Sarkimizin uzerine sag tiklayip Show in Explorer a tikliyoruz.. (mac kullanicilari ise Show in Finder) Dosyamizin uzantisi .m4a olacaktir. Dosyamizi ordan alip varsa zil seslerinizi koydugunuz klasore yoksa masaustune tasiyoruz..

picture9nz.png

9. Adim : Tasima islemi bittikten sonra olusturdugumuz dosyamizi iTunes'tan silmemiz gerekiyor.. Tekrar itunes a donup yeni yaptigimiz melodimizin uzerine sag tikliyor ve delete diyip siliyoruz..

Not : mac kullanicilarina burada dosyayi tamamen silmek isteyip istemedigimizi soracaktir.. soruya Keep File diyor ve geciyoruz.

picture10w.png

10. Adim : Sarkimizin aslini eski haline cevirmek icin, 6. adimdaki menuye girip Start Time ve Stop Time yanindaki isaretleri kaldiriyoruz.. Bunu yapmazsak, sarkimiz sadece belirledigimiz saniyeler arasinda calacaktir..

11. Adim : Melodimizi tasidigimiz yere gelerek, sarkimizin uzantisini degistirmemiz gerekiyor..

Not : Eger win kullanicisi iseniz ve dosya uzantilarini goremiyorsaniz, Bilgisayarim'a cift tiklayin, sol ust koseden Araclar sekmesine sonra Gorunum sekmesine giriyoruz ve Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seceneginin yanindaki isareti kaldirip ok diyoruz.. Artik uzantimiz gorunur olmustur..

dosyaturleri.jpg

Dosyamizin uzerine sag tikayip yeniden adlandir diyoruz.. (mac kullanicilarinin dosya seciliyken enter a basmalari yeterli olacaktir..) ve dosyamizin .m4a olan uzantisini .m4r olarak degistiriyoruz.

picture11n.pngpicture12vt.png

12. Adim : Dosyamizi surukleyip iTunes icerisinde Library bolumune birakiyoruz veya File menusu altindan Add to Library secenegi ile Library bolumune ekliyoruz.. Herseyi dogru olarak yaptiysak dosyamiz Library altindaki Ringtones kisminda gorunecektir..

picture13v.png

picture14c.png

13. Adim : Simdi cihazimizi iTunes'a bagliyoruz..

picture15la.png

13a - Soldaki menuden cihazimizin uzerine tikliyoruz..

13b - Sag tarafta acilan bolumden Ringtones bolumune geliyoruz..

13c - Sync Ringtones ve All Ringtones secenegini secip sag alt koseden

13d - Sync butonuna tikliyoruz..

14. Adim : Zil sesimizi kullanabilmek icinde telefonumuzda ayarlar/sesler/zil sesi bolumune girip yeni zil sesimizi kullaniyoruz..

Hepsi bu kadar.. Anlatilanlardan gozunuz korkmasin.. Emin olabilirsinizki okudugunuz sureden daha kisa surede yapacaksiniz.. Islem 1 - 2 pratikten sonra maximum 5 dakikanizi alacaktir.. :)

• Like 1

Artık herkes iTunes ile kolayca melodi yapabilir sanırım :) teşekürlerrr

Artık herkes iTunes ile kolayca melodi yapabilir sanırım :) teşekürlerrr

cok guzel anlatim .. tesekkurler

rica ederim :) gorevimiz :)

eline sağlık. anlatım çok güzel olmuş.

başka bir zil sesi programında 40 sn olayını unutmuştum, ne uğraşmıştım :)

eline sağlık. anlatım çok güzel olmuş.

başka bir zil sesi programında 40 sn olayını unutmuştum, ne uğraşmıştım :)

bende ayni hataya mesaj sesinde dusmustum :)

faydalı bir başlık aslında böyle faydalı konuları bir üst konuda toparlamak lazım...

teşekkürler paylaşım için..

Valla güzel paylaşım sagolun ama ben ilk günden beri tel zil sesi olarak old phone(eski telefon) kullaniyorum.mesaj sesi olarak ta electronic kullanıyorum.2si de orjinaller arasında ve vazgeçemiyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Valla güzel paylaşım sagolun ama ben ilk günden beri tel zil sesi olarak old phone(eski telefon) kullaniyorum.mesaj sesi olarak ta electronic kullanıyorum.2si de orjinaller arasında ve vazgeçemiyorum :)

Marimbadan ötesini tanımam:D

Saygılar...

Edited by iPhone16

Marimbadan ötesinş tanımam:D

Saygılar...

Abi Repomuzda birbirinden guzel Ringtone`larimiz var :D Begenecegini ve kullanacagini umit ediyorum ;)

Abi Repomuzda birbirinden guzel Ringtone`larimiz var :D Begenecegini ve kullanacagini umit ediyorum ;)

Ben indirdim.ezel ve bu sehir girdap gülüm indirdim.ya şimdi okulda bu sehir girdap gülüm çalarsa gırgır sırasında nolur :) birde Polat Alemdar ringtone calismamakta bı bakilabilir mı

domuz gribi bomba yav =D

Ben indirdim.ezel ve bu sehir girdap gülüm indirdim.ya şimdi okulda bu sehir girdap gülüm çalarsa gırgır sırasında nolur :) birde Polat Alemdar ringtone calismamakta bı bakilabilir mı

Ama sirf 2 tane ringtone yok.Baskalarinida deneyebilirsin.

Anliyorum seni :D

O zaman

Okunlda girgir olmamasi icin kendine uygun girgir olmayacak bir ringtone sececeksin ya da okulda baska ringtone disarida baska bir ringtone secenegi senin icin iyi olacak sanirim.Sessizede alabilirsin :D

domuz gribi bomba yav =D

Begendigine sevindim :D Isteklerinizi bekliyoruz :)

Begendigine sevindim :D Isteklerinizi bekliyoruz :)

:D

1yıl oldu aynı ringtone benim değiştirmeyede niyetim yok =P :D

Zaten milletin dediği benim için onemli değil.şimdi Polat alemdar i Yen'den yukledim oldu tamamdir

Biliyorum dostum, çoğunu denedim ancak korkuyorum:D 2 yıldır Marimbaya alıştım, farklı bir sesi olursa, benim olduğunu anlamayacağım için valla bakmam telefona :D:D

Saygılar...

Bir Biskrem versem? :D

Gun gelecek ve sende Ringtonunu degistireceksin ;)

1 yıl olduysa daha değişemezsin ceyhuncum ;)

Saygılar...

Bir Biskrem versem? :D

Gun gelecek ve sende Ringtonunu degistireceksin ;)

bi biskremle kandıramazsın beni =P

yok canım olmicak öle bişey :D

1 yıl olduysa daha değişemezsin ceyhuncum ;)

Saygılar...

aynen devam =P

bi biskremle kandıramazsın beni =P

iPad desem?:rolleyes:

:D Değiştim dostum, hangisini kullanmamı istiyorsun, sen seç :D Her hafta değişirim, yeter ki sen iste :D

Saygılar...

bzzt doğru cevap sen postala ben değiştirmeye başlıyorum =P :D

:D Değiştim dostum, hangisini kullanmamı istiyorsun, sen seç :D Her hafta değişirim, yeter ki sen iste :D

Saygılar...

bzzt doğru cevap sen postala ben değiştirmeye başlıyorum =P :D

Zhahahahahahaha :D :D :D :D Supersiniz yaaa

Zhahahahahahaha :D :D :D :D Supersiniz yaaa

Estağfurullah dostum,kendinize haksızlık ediyorsunuz :D 32 lik olsun :D

Saygılar...

Estağfurullah dostum,kendinize haksızlık ediyorsunuz :D 32 lik olsun :D

Saygılar...

Abi iPad sana kurban olsun

Abi iPad sana kurban olsun

Teşekkürler dostum :) İLk önce biraz kullanalım inşallah, kurban kısmını düşünürüz :D

Saygılar...