Jump to content
a008mania

23 Ekim Apple Lansmani ve yeni Ipad mini (alinti)

Konuyu değerlendir

Önerilen İletiler

Kaynak:

23 Ekim Apple Lansmanı ve Ipad mini | …her telden

Yaklaşık 1 saat önce canlı olarak izleme şerefine nail olduğumuz Apple lansmanı izlenimlerimi sıcağı sıcağına aktarayım istedim. Lansman öncesi pek çok kişi garip şekilde “özellikleri çok önceden bilinen*yeni “Ipad mini” ye odaklanmişken, Eksik Elmanın huylarını bilen bazılarımız daha farklı surprizler beklentisindeydik. Nitekim gündemi yakından takip edenlerimiz, 9,7 inch ten 7,9 inch boyutuna çekilmiş ve ekran proporsiyonu değiştirilmemiş “Ipad mini” den, pek *o kadar da etkilenmedik.

329 usd den başlayan ve çözünürlüğü (1024 x 768 – ipad 2 ile aynı) nedeniyle geçmiş *ipad uygulamalariyla tam olarak uyumlu olarak çalışabilecek bu minik sevimli Ipad’in asıl market hedefinin “net olarak ifade edilmese de” *mevcut Android tabletlerden ziyade büyük başarılara ulaşmış “benzer boyutlardaki” elektronik kitap okuyucuları olduğunu söylemek çok da yanlış *bir tespit olmayacaktır. Apple, özellikle Kindle Fire nedeniyle *hiç beklemediği bir darbe aldığı ve müşteri kaptırdığı Amazon’a karşı ilk stratejik hamlesini yaptı ve uzun yıllar sürecek çetin bir rekabeti resmi olarak başlattı. Lansmanın benim için en keyifli anı, bu minik Ipad’in Cortex A5 (Ipad 2 ile aynı) işlemciye sahip olacağının resmi olarak açıklanmasıydı, zira bu detay mevcut Ipad 2 kullanıcıları için yazılım desteğinin en az 1,5 – 2 yıl daha devam etmesi anlamına gelmekteydi…mutluyuz.

Her zaman olduğu esas oğlan (Ipad mini) yüzünden tanıtımı yapılan diğer ürünler (Retina Displayli yeni 13.3 inch Macbook Pro ve revize edilmiş Mac Mini ailesi ve “Apple Fusion Drive” ile donatılmış yeni IMAC ailesi) biraz da haksız bir şekilde hakkettikleri ilgiyi çekemediler.

Fusion Drive Teknolojisine daha yakından göz atacak olursak;*

“düşük kapasiteli ama süper hızlı SSD disklerin yüksek kapasiteli (ama görece olarak yavaş) konvansiyonel sabit disklerle “işletim sistemi kontrolünde/koordinasyonunda” bir arada kullanılarak hem hızlı hem de maliyet avantajlı bir çözüm oluşturması*diye tanımlanabilir. Bu yaklaşım, sektördeki *benzerlerinden (hybrid sürücüler..vb) kuvvetli MacOSX entegrasyonu ile farklılaşmayı hedeflemekte…

Son söz olarak Tim Cook’tan biraz bahsetmek gerek…Steve Jobs’tan sonra “vizyoner, karizmatik lider” eksikliği çekeceği düşünülen Apple acısından en doğru seçim olduğunu, hem gösterdiği muhteşem 2012 finansal performansıyla hem de karşılaştığı krizleri doğru yönetmesi ile defalarca ispatladı (antenna gate, iphone 5 beklentileri sırasında duyurusu yapılan revize edilmiş ürün olarak algılanan iphone 4s, The New Ipad ısınma sorunu, Patent ihlal davaları…vb).

Sunumlardaki performansına gelince, henüz bir “Steve Jobs” degil.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza Çerezler yerleştirliyor.
Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, Aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.
Üyelik ve Forum Kurallarımız Lütfen inceleyiniz!