Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
reinamartini

iPhone versiyon düşürme ve yükseltme anlatımı.

Rate this topic

Recommended Posts

u615h.png

Eğer en son yayınlanan sürüm dışında bir sürüm (özellikle alt sürümleri) yüklemeyi denerseniz hata alıyorsunuz. Ve iTunes sizi en son sürümü yükleme durumunda bırakıyor. Bu ilk cümlede bahsettiğim hata 3194 hatasıdır.

Aşağıda anlattığımız hots dosyası yada tinyumbrella ile bu hatayı aşabilir ve restore işelmini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bununda küçük bir şartı var. Restore işelmini ancak SHSH niz varsa ve o shsh nizin ait olduğu versiyona yapabilirsiniz.

SHSH konusunda bilgi almak ve shsh lerinizi kontrol etmek için bu konuyu inceleyiniz.

1ylcox.gifSHSH ler cydia tarafından cihaz jailbreaklenip cydia açıldıktan sonra alınmaya başlandığından genelde cihazın kutudan çıktığı versiyon altına ait shshleri bulunmaz.

1ylcox.gifCihazlarını jailbreak yapmayı düşünene arkadaşlarımız bu kısımda (Jailbreak & Unlock) versiyonlarına ait uygun jailbreak araçlarının anlatımlarını bulabilirler.

1ylcox.gifMac kullanıcıları için hosts dosyası "/etc/hosts" konumunda bulunmaktadır. Ayrıca TinyUmbrella nın MAC versiyonunuda kullanabilirler.

1ylcox.gifCihazlarınıza ait orjinal firmwarelere iOS Arşivi konusundan ulaşabilirsiniz.

Windows Kullanıcıları İçin Hosts Dosyasını Editleme

1.adım : Başlat menüsünden "Çalıştır" uygulamasını açıyoruz.

34q9168.jpg

2.adım : Evet, uygulamamız açıldı. Şimdi "C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts" yazıp "Tamam" diyoruz. Her bilgisayarda işletim sisitemi c diskine kurulu olmayabilir o zaman "%windir%\System32\drivers\etc\hosts" de yazabilirsiniz.

muamu.jpg

ivirtg.jpg

3.adım : Birlikte aç penceresinde "Not Defteri" seçeneğini kullanarak açabilirsiniz.

2ivirza.jpg

4.adım : Şimdi "74.208.10.249 gs.apple.com" satırını ekleyip kaydediyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

o52w0j.jpg

5.adım : Ardından sauirk serverda(cydia) shsh niz bulunan versiyona cihazınızı restore edebilirsiniz.

TinyUmbrella Kullanarak Restore İşlemi

1.adım : Öncelike "Log" sekmesine geçin.

2hfrhqd.jpg

2.adım : Ardından ne olur ne olmaz "Save SHSH" ile SHSH lerinizi yeniden kaydedin.

k2mqnl.jpg

3.adım : Şimdi TSS Serverı başlatmak için "Start TSS Server" butonuna basıyoruz. Ve gördüğünüz gibi işlemin başarıyla gerçekleştiğini görüyoruz.

2e0lf1z.jpg

4.adım : Programımız arkda açıkken iTunes u çalıştırıyoruz.

2wog5qg.jpg

5.adım : Sol bardan cihazımızı seçiyoruz.

119w375.jpg

25txdld.jpg

6.adım : Şimdi restore etmek istediğimiz versiyonu SHIFT+RESTORE ile firmware i yüklüyoruz. (Ancak o versiyon için shsh nizin bulunması gerekmektedir.)

1onekp.jpg

Edited by Anchen
  • Like 1

Tesekkurler reinamartini :)

Eline sağlık hocam lazımdı bu :)

hocam o hosts dosyasının ıcınde sunlar yazı

#127.0.0.1 gs.apple.com

74.208.10.249 gs.apple.com

bunlarda bı degsıklık mı yapıcam ?

Bu konu downgrade alanında her derde deva olur =)

Sabitlenesi var bence. Fakat sabitte cok baslık oldu bi göz atim sabite.

güzel bi çalışma olmuş dostum ellerine sağlık

bencede sabitlensin

Bundan önceki msjımdan sonra sabite aldım bi iki konuyuda düzenledim duyuru felan :)

Bundan önceki msjımdan sonra sabite aldım bi iki konuyuda düzenledim duyuru felan :)

böle daha iyi olmuş valla.

Sabit bolumu acicaz yakinda sanirim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sabit bolumu acicaz yakinda sanirim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Valla gerekiyorsa açalım, suatcım... Hele ki 4.1 jailbreak ve unlock çıkınca, bir de custom lar... 5 değil, 20 sabit konusu yetmez... Sabit konu kısmını düşünelim...

Saygılar...

arkadaşlar amerikadan iphone 4 getirtim unlocksuz olsun dıye 650 dolar olanından aldım ona ragmen içinden AT&T sim kartı çıktı. + cihaz simlocklu çıktı sürümüde 4.1 şimdi ben bu sürümü düşürme ihtimalim yokmu? yukarıda okuduklarımdan anladığım kadarıyla kutududan bu sürümle çıkan cihazların versiyon düşürme imkanı yok. eğer var diyen arkadaşlar varsa buraya gerekli program linkleriyle yazarlarsa çok sevinirim. :(

arkadaşlar amerikadan iphone 4 getirtim unlocksuz olsun dıye 650 dolar olanından aldım ona ragmen içinden AT&T sim kartı çıktı. + cihaz simlocklu çıktı sürümüde 4.1 şimdi ben bu sürümü düşürme ihtimalim yokmu? yukarıda okuduklarımdan anladığım kadarıyla kutududan bu sürümle çıkan cihazların versiyon düşürme imkanı yok. eğer var diyen arkadaşlar varsa buraya gerekli program linkleriyle yazarlarsa çok sevinirim. :(

malesefki yok,hele fabrika çıkışı versiyona asla müdehale edilemez. at&t ile aktifleştirip,bir süre ipod olarak kullanmaya ve beklemeye devam.

Dostum, bilginize... ABD de sim kilitsiz iPhone 4 satışı yoktur.

Saygılar...

simdi soyle bir durum soz konusu.

amerikadayim att kilitli kontratsiz iphoe aldim. aldigimda 4.0.2 vardi. shsh kaydini alip almadigimi hatirlamiyordum ama almadim diye tahmin ediyordum herneyse ben bunu ne olursa jb 4.1 cikar diye 4.1 upgrade ettim. bugun da jb yaptim. shsh kaydi aldim. sonra cypia girdigim yukarida 4.0.2 ve 4.1 in yesil oldugunu gordum. unlock ihtimali icin hemen downgrade denedim ve oldu. telefon 4.0.2. ama basband hala 2.10.04. yani 1.59 degil. bir yerde yanlislik mi var. yaptigim islemler

itunes u actim teli dfu ya soktum. restore shif ile 4.0.2 yi secip yukledim.

unlock icin onereceginiz bir sey varmi yada bir yerde hatami var.

saygilar

simdi soyle bir durum soz konusu.

amerikadayim att kilitli kontratsiz iphoe aldim. aldigimda 4.0.2 vardi. shsh kaydini alip almadigimi hatirlamiyordum ama almadim diye tahmin ediyordum herneyse ben bunu ne olursa jb 4.1 cikar diye 4.1 upgrade ettim. bugun da jb yaptim. shsh kaydi aldim. sonra cypia girdigim yukarida 4.0.2 ve 4.1 in yesil oldugunu gordum. unlock ihtimali icin hemen downgrade denedim ve oldu. telefon 4.0.2. ama basband hala 2.10.04. yani 1.59 degil. bir yerde yanlislik mi var. yaptigim islemler

itunes u actim teli dfu ya soktum. restore shif ile 4.0.2 yi secip yukledim.

unlock icin onereceginiz bir sey varmi yada bir yerde hatami var.

saygilar

Doatum dogru yapmissinda,basebans ip4 lerde dusurulmuyor,orjinalle her versiyon yuklediginizde eger baseband yukselten bir fw ise baseband yukselir, ornegin 4.0 ile 4.0.1 ve 4.0.2 ayni baseband,bunlar arasinda baseband degismez,fakat 4.1 atinca baseband yukselir.

SHSH kaydı olmayanlanlar ve benim durumum için önerisi olanlar (" http://www.iphoneyardim.net/ipad_yardim_soru_cevap/8908-cok_zor_durumdayim_lutfen_yardim.html" konusunda anlatmıştım ) var mı? Bende SHSH kaydı yoktu ve maalesef restore filanda yapamıyorum. Sürekli farklı hata kodları almaktan bıktım. Tüm verileride kaybetsem sorun değil, zaten ayarları sıfırla demiştim; yeterki telefonum açılsın. :mad::mad:

Defalarca denedim, DFU' ya alıyorum, restore' u shift' le başlatıyorum, sürekli olarak preparing iphone for restore diyor, ekran bembeyaz oluyor. daha sonrada 1601, 1604 hatalarını alıyorum. iTunes' u yeniden kur düzelir dediler denedim olmadı, başka bilgisayarda ve usb' de denedim olmadı, delirmek üzereyim....

Bn tlfonumu yanlislikla 4.1 surumune yukselttim ssh kaydi nedir bilmiyrum bile simdi surumu 3.1.2 ye indirmek istiyrm bu mumkun mu tlfnum turkcellden aldim 3g 16 gb yardimci olursaniz cok sevinicem simdiden tsk ederim bu siteden baskasi yardimci olamicak gibi geliyo

Edited by fthdnz

Bn yaptim ama telim sebeke yok diyor ne yapmam lazim

basebandınız kaç?

ayarlar/genel/hakkında/modem firmware yazan.

ayrıca cihazınızın model ve yutiçi yurtdışı durumu lütfen.