Jump to content
iPhone A12 Cihazlar (iPhone XS, XS Max, XR) için 12.4 Unc0ver Jailbreak Yayınlandı !
Sign in to follow this  
M.Duman

Mac OS X Üzerinde Windows Kurulum Diski Oluşturmak (Usb)

Rate this topic

Recommended Posts

k7dsg.jpg

Yeni nesil Mac'ler Boot Camp Yardımcısı ile DVD Rom olmaksızın USB Bootable Medya hazırlamamıza olanak tanıyor, Peki ya daha eski nesil Mac'iniz var ve DVD Sürücünüz çalışmıyor ve herhangi bir sebepten bu işi USB Bellek/HDD üzerinden yapmak istiyorsanız ne olacak?

Çözüm Boot Camp Yardımcısında gizli...

Gerekenler:

• Mac Mini, Mac Air, Mac Book, Mac Book Pro, iMac ve ya Mac Pro
  • Bir adet en az 8GB Kapasiteye sahip USB Bellek veya HDD (Hard Disk Drive)
  • Windows Vista/7/8 Krulum Diski imajı (iSO,DMG,BIN,CDR VB.)

Uygulama:

(~ Sistemin kurulu olduğu Hard Disk bölümünü temsil eder)

~Uygulamalar/izlenceler/ yolunu açınız, Boot Camp Yardımcısı'na sağ tıklayın ve Paket içeriğini görüntüle seçeneğini seçiniz, Contents klasörü içerisinde bulunan Info.Plist dosyasını kopyalayıp Masaüzerine yapuştırınız,

Info.Plist'e sağ tıklayarak Şununla Aç seçeneğinden Text Edit'i seçiniz. (Ben TexWrangler kullandım)

<key>DARequiredROMVersions</key>

<array>

Satıtının hemen altına kendi Boot ROM Sürümü'müzü ekleyeceğiz, Boot ROM Sürümü'nü öğrenmek için;

~Uygulamalar/izlenceler/Sistem Bilgileri uygulamasını açınız, Genel Donanım Bilgileri: altında Boot ROM Sürümü görünecektir.

Benim Boot ROM Sürümüm: MP31.006C.B05 olduğuna göre ekleyeceğim satır aşağıdaki şekilde olmalı:

<key>DARequiredROMVersions</key>

<array>

<string>MP31.006C.B05</string>

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan hemen sonra diğer aşamaya geçiyoruz, Info.Plis dosyamız içerisine eklememiz gereken bir kod daha kaldı.

<key>USBBootSupportedModels</key>

<array>

Satırının hemen altına, bir önceki kopyaladığımız kıodun aynısı kopyalıyoruz, daha sonra versiyon bilgisi haricinde kalan tüm veileri siliyoruz. Buna göre eklememiz gereken kod şöyle olmalı:

<key>USBBootSupportedModels</key>

<array>

<string>MP31</string>

Yani, benim Boot ROM Sürümü'müm MP31.006C.B05 olduğuna göre .006C.B05 satırlarını silmem gerekiyor.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra, Info.Plist dosyamızı kaydediyoruz.

~Uygulamalar/izlenceler/ yolunu açınız, Boot Camp Yardımcısı'na sağ tıklayın ve Paket içeriğini görüntüle seçeneğini seçiniz, Contents klasörü içerisinde bulunan Info.Plist dosyasını siliyoruz ve yeni oluşturduğumuz dosyayı buraya yapıştırıp tüm pencereleri kapatıyoruz.

SONUÇ:

k7dpv.jpg

Uygulamayı Karışık bulanlar veya Deneyimsiz kullanıcılar için görsel anlatım:

Video 1080p ve 720p seçeneklidir.

>http://youtu.be/p7jxmb8HoAg

Edited by M.Duman

Kendi adıma teşekkür ediyorum. Windows 7 veya 8 de Recovery HDD oluşturma konusunu da açsanız memnun olurum. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Kendi adıma teşekkür ediyorum. Windows 7 veya 8 de Recovery HDD oluşturma konusunu da açsanız memnun olurum. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Güncel.

Güncel.

İstediğinizi tam anlayamadım;

Recovery HDD'den kasıt Mac OS'un Recovery bölümü mü yoksa Windows için Recovery bölümü mü?

Recovery HDD'den kasıt Mac OS'un Recovery bölümü mü yoksa Windows için Recovery bölümü mü?

Masa üstü PC için Windows Recovery HDD Partitation oluşturulmasından bahsediyorum. Özellikle Win 8 64 bit. Windows kurmak çok zoruma gidiyor. Temiz bir kurulum ve ardından kullanacağım programları da kurup HDD ye bir Recovery Partitation oluşturmak istiyorum. Tıpkı laptoplarda hazır olarak geldiği gibi.

Aşağıya alıntı bir link paylaşıyorum. Bu linkteki konu Win 7 32 bit için açılmış. Ben wim 8 64 bit için oluşturmak istiyorum.

Edited by M.Duman

Maalesef Windows 8'de ayni yöntem işe yaramıyor.

Keşke olsa idi. Virüs programı da kullanmıyorum. Acronis ile image aldım. Ama recovery insana sıfırdan kuruyormuş hissi veriyor.

Eline sağlık M.Duman arkadaşım.

Tamda aradığım konu burdaymış. Bana o kadar lazım ki bu yöntem çok memnun oldum.

Daha on dakika önce başka bir konuda bu çözümü bulamadığımı yazmıştım. Tesadüfe bak.

Teşekkürler...

S.a burdakileri yapicam derken bootcamp değilde disk izlencileeinin info dosyasini degistirmisim

Simdi disk izlencikeri acikmiyor bir arkadasdan rica etsem disk izlencileeinin info. Plist dosyasini bana atabilirmi

hocam ben bootcamp yardımı ile kurmazdım bu sayede windows 8 de kurabildim. kurulum bittikten sonra bootcamp sürücülerini indirip kuruyorum sorun olmamıştı. Yalnız bikaç gündür windows kurulumda boot ekranı gelmiyor ve siyah ekranda yanıp sönen imleç var ve bu ekranı hiç geçmiyor takılı kalıyor. Problem nedir sizce? (windows 8 kullanmak istediğim için zor durumdayım bilgisayarım bootcamp 5'i desteklemiyor )

hocam ben bootcamp yardımı ile kurmazdım bu sayede windows 8 de kurabildim. kurulum bittikten sonra bootcamp sürücülerini indirip kuruyorum sorun olmamıştı. Yalnız bikaç gündür windows kurulumda boot ekranı gelmiyor ve siyah ekranda yanıp sönen imleç var ve bu ekranı hiç geçmiyor takılı kalıyor. Problem nedir sizce? (windows 8 kullanmak istediğim için zor durumdayım bilgisayarım bootcamp 5'i desteklemiyor )

Harici bir disk (flash disk olur, HDD olur) takılıysa çıkartıp öyle deneyin bir de.  Bunun haricinde Refit programını kurup oradan boot etmeyi deneyin.

https://www.macupdate.com/app/mac/21023/refit

yöntem mbp 11 early de işe yaramadı malesef